księga wiedzy o winie

O winie. Kompendium wiedzy

* Winorośl
* Historia winiarstwa
* Winifikacja
* Szczepy winorośli
* Regiony winiarskie
* Bibliografia


Winorośl

Winorośl właściwa (Vitis vinifera L.) jest szybko rosnącym, wieloletnim pnączem.
W stanie dzikim występują rośliny obupłciowe i rozdzielnopłciowe. Te pierwsze są bardziej plenne i to one zostały udomowione. Winorośl kwitnie na przełomie wiosny i lata. Owoce pojawiają się pod koniec lata i pozostają na roślinie do zimy. Jesienią liście przebarwiają się na kolor złocistożółty. W obrębie gatunku wyróżnia się kultywary, popularnie nazywane odmianami albo szczepami.
Obecnie wyróżnia się ok. 5 tys. odmian winorośli, z których około 250 jest uprawianych masowo.
Być może z powodu bardzo długiego czasu, w jakim ta roślina towarzyszy człowiekowi, winorośl doczekała się niezwykle długiej listy zastosowań. Grona stosowane są, przede wszystkim, jako surowiec do produkcji win i produktów winopochodnych. Za pomocą destylacji z wina uzyskuje się winiaki (np. cognac, armagnac, brandy, grappa) i spirytus. Na drugim miejscu znajduje się bezpośrednia konsumpcja (tzw. winogrona deserowe). Ważną rolę odgrywają suszone winogrona - rodzynki. Z winogron tłoczy się także świeże i pasteryzowane soki pitne albo, dzięki naturalnej słodyczy, wykorzystywane są do dosładzania innych napojów. W krajach bałkańskich z liści winogron i mięsa mielonego wyrabia się dolmades potrawę przypominającą gołąbki. Poprzez fermentację octową wina otrzymuje się z niego ocet winny. Z nasion wytwarza się olej.Historia winiarstwa

Tradycyjnie uważa się, że hodowana obecnie winorośl pochodzi z obszaru Kaukazu. Badania genetyczne wykazują, że znaczna część współczesnych szczepów winorośli pochodzi z różnych obszarów basenu Morza Śródziemnego. Niemniej kultura i tradycja uprawy winorośli i produkcji wina przywędrowała do południowej Europy z okolic Gruzji, Armenii i północnego Iranu poprzez Egipt, Grecję do Rzymu (patrz mapa).
Najstarsze znalezione ślady świadomie wytwarzanego wina, konserwowanego żywicą pistacji, odkryto w naczyniach pochodzących sprzed 7 tys. lat p.n.e. na stanowisku archeologicznym w północnym Iranie w górach Zagros.
Rozwój winiarstwa w Europie był stosunkowo szybki. Grecy i Rzymianie podbijając kolejne obszary zakładali lokalne winnice by zaopatrzyć w wino własne oddziały. W ten sposób winogrono zawitało na północy Afryki, południu Europy, a także na Bałkanach i północnym wybrzeżu Morza Czarnego.
Hiszpanie i Portugalczycy zabrali krzewy winorośli właściwej do Ameryki Północnej, Peru i Chile. Holendrzy zawieźli winorośl do Afryki Południowej, a wraz z Anglikami, pierwsze sadzonki trafiły do Australii i Nowej Zelandii.
Druga połowa XIX wieku okazała się katastrofalna dla winiarstwa w Europie. Kolejno europejskie plantacje pustoszyły: mączniak prawdziwy, ra winiec, a w końcu mączniak rzekomy winorośli.
Wiek XX przyniósł ulepszenia technologiczne, obsadzono winnice na nowo z wykorzystaniem krzewów szczepionych na podkładkach odpornych na filokserę głównie na winorośli lisiej (Vitis labrusca L. - gatunek rośliny specyficzny dla Ameryki Północnej).
XX wiek to także rozwój winiarstwa w Nowym Świecie i prawne regulacje dotyczące sposobów uprawy. Wiele winnic zostało wykarczowanych, a winiarze większą uwagę poświęcili jakości.

mapa Europy - ekspansja wina

<- - powrót

Etapy fascynującego procesu otrzymywania wina :

Winifikacja win białych i różowych
* Zbiór ręczny albo mechaniczny.
* Odszypułkowanie.
* Dodanie dwutlenku siarki, mające zapobiec rozwojowi bakterii.
* Bezpośrednie tłoczenie winogron.
albo:
* Maceracja rozgniecionych - w trakcie odszypułkowania - winogron razem za skórkami, przez 4 - 6 godzin w temperaturze ok. 4oC. Stosuje się ją zwłaszcza przy produkcji win z odmian aromatycznych (np. odmiany muscat, riesling, gewurztraminner, viognier): do soku przechodzi znacznie więcej związków aromatycznych, które znajdują się na skórce. Następnie przeprowadza się tłoczenie.
* Sedymentacja, czyli opadanie. Aby pozbyć się stałych cząsteczek powstałych z rozgniecionych owoców schładza się sok: cząsteczki owoców opadają na dno, a wolny od zanieczyszczeń sok zlewa się znad osadu. Właściwości moszczu można korygować poprzez dosładzanie, odkwaszanie i zakwaszanie.
* Klarowanie.
* Dodanie drożdży.
* Fermentacja najczęściej w 15 - 20o C: w tej temperaturze tworzy się więcej związków aromatycznych typu owocowego, więcej estrów.

Związki aromatyczne powstające w kontakcie wina z drewnem: dąb europejski ciasto drożdżowe, wanilia, świeże masło; dąb amerykański wanilia, eukaliptus, mięta.

Winifikacja win czerwonych
* Zbiór ręczny albo mechaniczny.
* Odszypułkowanie (nie zawsze).
* Siarkowanie.
* Umieszczenie w kadzi rozgniecionych winogron (z szypułkami lub bez).
* Dodanie drożdży.
* Maceracja podczas fermentacji.
* Fermentacja alkoholowa. Najczęściej prowadzona jest w temperaturach między 22 30°C. Niższe temperatury sprzyjają powstawaniu aromatów owocowych, lekkich i bardzo nietrwałych, zbyt wysoka temperatura wiąże się z ryzykiem zatrzymania fermentacji i uaktywnienia się bakterii produkujących kwas octowy.
* Dalsza maceracja - następuje po zakończeniu fermentacji alkoholowej - w przypadku win przeznaczonych do dłuższego przechowywania, które powinny zawierać większą ilość tanin i antocyjanów (czyli barwników).
* Tłoczenie.
* Fermentacja jabłkowo mlekowa. Zazwyczaj zachodzi samoistnie, jeżeli nie jest prowokowana przez podgrzanie lub odkwaszenie. Jeżeli i to nie pomaga, dodaje się bakterie.
* Siarkowanie.
* Zlewanie znad osadu.

<-- powrótSzczepy winorośli

SZCZEPY WIN CZERWONYCH : --> szczepy winogron białych

winne grono szczep aglianico
Aglianico:

Winorośl pochodzi z Grecji, a uprawiana jest głównie na południu Włoch w regionach Basilica i Kampania. W Basilicata, szczep stanowi podstawę regionalnej apelacji DOCG : Aglianico del Vulture. W Kampanii, w okolicach miejscowości Taurasi produkuje się z niego wino DOCG o nazwie Taurasi, bazują na nim także Aglianico del Taburno i Falerno del Massico.
Aglianico kwitnie wcześnie i ma długi okres wegetacyjny, najlepiej rośnie w klimacie suchym z dużą ilością słonecznych dni.
Wina produkowane z Aglianico są treściwe z intensywnymi garbnikami i wysoką kwasowością, mają dobry potencjał starzenia. Z Aglianico powstają wina intensywnie czerwonorubinowe, nabierające mahoniowych odcieni w miarę starzenia. Synonimy: Agliatica, Ellenico, Ellanico, Gnanico, Uva Nera.

winne grono szczep aglianico

Alicante Bouschet

Alicante Bouschet jest odmianą winogron o ciemnym miąższu, powszechnie sadzoną w Hiszpanii, Portugalii i Francji - szczególnie w regionie Langwedocja-Roussillon.
Winorośl jest skrzyżowaniem Petit Bouschet i Grenache.
W kupażach, Alicante Bouschet dodaje miękką teksturę i pożądany kolor. Jednak, jego zdolność do wczesnego dojrzewania i duże plony mogą odbywać się kosztem głębi i mocy alkoholu. Synonimy: Alicante, Alicante Henri Bouschet, Garnacha Tintorera.

winne grono szczep argaman

Argaman

To izraelska krzyżówka szczepów Souzo i Carignan. Celem krzyżówki było uzyskanie wina gronowego o intensywnych kolorach, którego brakowało w izraelskich winach. W ten sposób w Israeli Wine Institute powstał Argaman (dosłownie "szkarłatny"). Wina oparte na tym szczepie otrzymały w ostatnich latach wiele wyróżnień.

winne grono szczep barbera
Barbera:

Szczep charakterystyczny dla Włoch, a przede wszystkim dla regionu Piemont. Rozróżniamy Barbera dAlba, Barbera dAsti oraz Barbera del Monferrato w zależności od prowincji.
W Piemoncie jest jednym z najlepszych szczepów i jest szeroko stosowany. Daje ciemne, ostre wina przy stosunkowo małej ilości garbników, o wysokiej naturalnej kwasowości oraz dominującym aromacie wiśni i czereśni.
Odmiana ta rzadko pojawia się w innych regionach czy krajach. Sporadycznie w Australii i w Ameryce Północnej.
Popularne mieszanki to: Barbera - Sangiovese, Barbera Nebbiolo.

winne grono szczep blaufrankisch

Blaufränkisch

(Lembergera, Limberger, Blauer Limberger, Kékfrankos, Frankovka, Modra Frankinja.) Czarnoskóra odmiana winorośli, która ma wiele synonimów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Może być używany jako samodzielny składnik czerwonego wina i może być dodawany do mieszanek, przyczyniając się do zwiększenia kwasowości, tanin i głębokości koloru. Jeżyny, czerwone wiśnie i porzeczki są wspólne opisom smakowym związanym z winem Blaufränkisch. Powszechnie sadzone w Burgenland w Austrii, gdzie jest często mieszane się z jego potomstwem - Zweigelt. Ponadto Niemcy, Włochy, Węgry, Czechy, Rumunia i Bułgaria produkują również własne wersje wina Blaufränkisch. Jest on hodowany w Waszyngtonie i Nowym Jorku, gdzie jest znany jako Lemberger.

winne grono szczep bonarda

Bonarda

(Synonimy: Croatina, Bonarda Piemontese, Uva Rara, Bonardo Novarese).
Istnieją rozbieżne zdania, co do pochodzenia szczepu (Chorwacja, Północne Włochy, Francja).
Charakterystyka szczepu: wytrawny, średnie garbniki, silnie mineralny, aromat dojrzałych wiśni, śliwek.
Regiony, w których jest obecnie hodowany: Włochy (Piemont, Lombardia), Kalifornia i w końcu Argentyna gdzie Bonarda stał się jednym z dwóch najbardziej popularnych czerwonych winogron (obok Malbec).


winne grono szczep brunello Brunello

Winorośl jest podgatunkiem szczepu Sangiovese o małych jagodach i grubszej skórze, bardzo popularna we Włoszech, szczególnie w środkowej części Toskanii, Umbrii i Marche.
Najbardziej znane i najlepsze wina z tej odmiany produkuje się w Montalcino (Toskania), który to region charakteryzuje się suchym, ciepłym klimatem oraz skalistymi, mało żyznymi glebami.
Daje długowieczne, bardzo skoncentrowane, muskularne, gęste i wytworne wino. Wino Brunello di Montalcino zostało, jako pierwsze we Włoszech, uhonorowane apelacją Denominazione di Origine Controllata e Garantita.

winne grono szczep Cabernet Franc

Cabernet Franc

(synonimy: Breton, Bouchy, Bidure, Bouchet, Cabernet Franco, Noir Dur, Grosse Vidure)
Pomniejszy z dwóch rodzajów Cabernet. Szczep najczęściej kojarzony z Bordeaux, często uprawiany również w dolinie Loary (Bourgeuil, Chinon, Tauraine, Saumur), sporadyczne spotykany na innych kontynentach Australii, Ameryce i południowej Afryce.
Daje bogate, zarówno wytrawne, jak i słodkie wina, o zapachu malin, śliwek, rozmarynu i czerwonych porzeczek. Odmiana ta trafia na ogół do mieszanek win wieloszczepowych, gdyż charakteryzuje się wysoką kwasowością, co stanowi swoisty kręgosłup w winach, do których jest dodawana.
Odmiana Cabernet Franc jest rodzicem kilku ważnych szczepów winorośli właściwej. Cabernet Sauvignon jest krzyżówką Cabernet Franc i Sauvignon Blanc. Z połączenia Cabernet Franc i Gros Cabernet powstała Carménre. Popularny Merlot to krzyżówka Cabernet Franc i Magdeleine Noire des Charentes.

winne grono szczep cabernet sauvignon Cabernet Sauvignon
Król czerwonych win! Aliasy: Bouchet, Bouche, Petit-Bouchet, Petit-Cabernet, Petit-Vidure, Sauvignon Rouge, Bidure.
Krzyżówka winorośli Cabernet Franc i Sauvignon Blanc. Szczep wysokiej klasy o małych jagodach charakteryzujących się grubą skórką i intensywnym kolorem. Odmiana pochodzi z francuskiego regionu Bordeaux. Obecnie spotykana jest niemal na całym świecie. Szczególnie udane wina pochodzą najczęściej z Hiszpanii, Włoch, Argentyny, Chile, Kalifornii, południowej Afryki i Australii. Szczep jest odporny na większość chorób i pasożytów. Nie boi się zimowych mrozów i wiosennych przymrozków. Ma niskie wymagania glebowe. Dojrzewa późno i potrzebuje dużo słońca, aby zgromadzić w owocach odpowiednią ilość cukru. Wymaga pogodnej, słonecznej jesieni.
Wina bazujące na cabernet Sauvignon cechują się charakterystycznym aromatem i smakiem czarnych porzeczek, któremu towarzyszą zapachy żywiczne, korzenne, niekiedy z odrobiną dymu i lukrecji. Pierwotne aromaty cabernet nie są tak wyróżniające się jak w innych szczepach, ale za to ma on skłonność do rozwijania swego bukietu w miarę starzenia się w butelce. Szczególnie nadaje się do leżakowania w beczkach dębowych. Często mieszany jest na przykład z Merlot, aby złagodzić surowość i taninowość. winne grono szczep caladoc

Caladoc

Ciemnoskóra odmiana winorośli, wyprodukowana w 1958 roku, przez Pawła Truela, krzyżówka Malbec z Grenache. Odmiana charakteryzuje się ciemnoczerwonym zabarwieniem, i stosunkowo wysokimi garbnikami. Szczep nie "wchodzi" do żadnych apelacji AOC we Francji, ale jest stosowane w regionalnych mieszankach IGP w Langwedocji i Prowansji. Poza Francją, Caladoc jest uprawiana w prowincjach Estremadura (Portugalia) i Mendoza (Argentyna). Caladoc oferuje mnóstwo kolorów, smaków i aromatów owoców leśnych, balsamiczny i eukaliptusa. Synonim: Kaladoc.

winne grono szczep canaiolo Canaiolo

Czerwona, toskańska odmiana winorośli, która była głównym składnikiem mieszanek Chianti aż do końca XIX wieku. Osłabienie pozycji Canaiolo w dużej mierze wynikało z jego odporności na szczepienie na podkładce amerykańskiej, i zmniejszeniu nasadzeń po epidemii filoksery.
Jednym z wielkich atutów Canaiolo jest jego zdolność do suszenia (nie gnije), a winiarze w Chianti odkryli, że fermentacja, który został przedwcześnie przerwana przez zimno może być wzmocniona przez dodanie części suszonych winogron do zbiornika. Canaiolo daje, miękkie i łagodne wina z eleganckimi aromatami i łagodnymi taninami. Łączy się wyjątkowo dobrze z Sangiovese, wnosząc akcent zielnych smaków obecny się w mieszance Chianti. Synonimy: Canaiolo Nero, Caccione, Tindillaro UVA Fosca. winne grono szczep carignan

Carignan

Stary szczep z Hiszpanii i Francji, zwany również Carignano, Gragnano, Carinena, Mazuelo. Spotykany także w USA, Algierii, Chile, Izraelu i in.
Dawniej była to bardzo popularna odmiana, obecnie jest mniej powszechna. Używana głównie jako składnik mieszanek, szczególnie w Langwedocji Roussillon oraz Penedes i Aragonii Rioja oraz Carinena.
Charakterystyka winogron: głębokie, ciemne, mocne, bogate w garbniki, mineralne, aromaty jagody, jeżyny, czarnej porzeczki, a z czasem również papryki, czarnego pieprzu i goździków.

winne grono szczep carmenere
Carmenere

Synonimy: Grand Vidure, Biturica. Stara, trudno dojrzewająca winorośl pochodząca z Bordeaux. W XIX wieku w wyniku plagi filoksery winnice wykarczowano i nie odtworzono. Na szczęście winorośl wcześniej została wywieziona do Chile, gdzie znalazła idealne dla siebie warunki. Początkowo z powodu podobieństwa była brana za Merlota odmienne cechy wina tłumaczono terriorem. Dopiero w 1994 w wyniku badań genetycznych wykazano, że to wymarłe Carmenere. Obecnie jest to sztandarowy szczep Chile, spotykany także w Kalifornii, Australii i Nowej Zelandii.
Charakterystyka szczepu: ciemny, garbnikowy, bogaty, aromaty: jeżyna, ciemna wiśnia, jagoda, szałwia, rozmaryn, gorzka czekolada, kawa.

winne grono szczep Castelao

Castelao

Jedna z najczęściej sadzonych odmian winorośli w Portugalii. Stosowana zarówno w winach monoszczepowych jak i mieszankach. Najlepsze wina Castelao pochodzą z Półwyspu Setubal, na południe od Lizbony, gdzie terroir sprzyja produkcji bogatych, skoncentrowanych win. Popularność wśród producentów Castelao zawdzięcza odporności: rośnie w suchym klimacie, ale może również służyć do dobrych win z chłodniejszych, bardziej wilgotnych części kraju. Jest uprawiana w południowej części Portugalii, ale można ją również znaleźć w centrum oraz w małych ilościach wzdłuż brzegu Douro, gdzie jest dopuszczona w blendach Porto.
Castelao w winach mieszanych jest najczęściej łączona z Touriga Nacional i Tinta Roriz. W tych mieszankach Castelao daje swoje głębokie pigmenty i strukturę, podczas gdy inne odmiany łagodzą jego ostrzejsze smaki. Synonimy: Periquita, Joao de Santarem, Trincadeira Preta, Bastardo Castico, Santarem, Mortagua.

winne grono szczep cinsualt Cinsault

(Cinsaut, Bourdalase, Navarro, Hermitage, Picardan Noir, Ottavienello, Black Malvoisie) Rośnie w południowej Francji od wieków. W regionach Rhone i Langwedocji jego podstawową funkcją jest wspieranie podstawowych szczepów w mieszankach, zwłaszcza Chateauneuf-du-Pape. Dodawanie pikantności i aromatów, łagodzenie ostrych tanin. Ale być może najważniejszą rolę w historii zagrał w Republice Południowej Afryki, gdzie w 1925 roku został skrzyżowany z Pinot Noir'em tworząc niepowtarzalną odmianę która uzyskała nazwę Pinotage.
Charakterystyka winogron: niskie garbniki, ciemny, korzenny, lekko perfumowany.
Regiony, w których jest obecny: Rodan, Langwedocja, Włochy, Australia, Liban, Maroko, Algieria, Tunezja, Kalifornia, Waszyngton, RPA.

winne grono szczep colorino

Colorino

Ciemna Włoska odmiana winogron z Toskanii. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zastosowaniem jest poprawa koloru w mieszankach win. Poza intensywnymi pigmentami, małe jagody Colorino mają podwyższony poziom tanin, ale niestety ich aromat jest "wyciszony"
Stosowana w kupażach Chianti i Vino Nobile di Montepulciano. Colorino używane jest czasem w winach monoszczepowych, najczęściej pod nazwą rodzajową IGT Toscana. Synonimy: Abrostine, Colore, Raverusto.

winne grono szczep concord
Concord

(Bergerac, Dalmadin, Feherhatu, Fekete Noah, Furmin Noir, Gorin, Kek Olasz, Nyarlevelue, Olasz Kek).
Powstał w Ameryce Północnej, jako krzyżówka Vitis vinifera i Vitis labrusca (czyli winorośli właściwej i winorośli lisiej).
Jednak jego sukces jako składnik win stołowych jest ograniczony ze względu na lisi/piżmowy posmak.
Jest powszechnie używany do produkcji dżemów, galaretek i soków.


winne grono szczep corvina Corvina (inne nazwy Corvina Veronese, Cruina, Cassabriata) Jedna z ciekawszych odmian winorośli. Winogrono daje niepozorne wina, często o słabym kolorze i taninowości oraz dużej kwasowości. Z tego powodu często dodawane jest do innych odmian, w celu poprawienia smaku win niedostatecznie kwaśnych. Z drugiej strony szczep ten służy do produkcji flagowego wina regionu Veneto AMARONE. Jest to możliwe dzięki procesowi appassimento, czyli suszenia winogron przed poddaniem ich procesowi fermentacji. W ten sposób powstają mocne wytrawne wina Amarone i słodkie Recioto. Z kolei wytłoczyny pozostałe z produkcji Amarone służą zaradnym winiarzom do produkcji Valpolicella Ripasso win uszlachetnianych i wzmacnianych podwójną fermentacją.
Charakterystyka szczepu: wina lekkie, do średnio mocnych, aromaty wiśni, śliwki, skóry, lekko kwaśny, fioletowe refleksy. Same winogrona mają niski poziom garbników, ale grube skórki, które czynią je idealnymi do suszenia.
Regiony, w których obecnie jest uprawiana Corvina: Wenecja Euganejska, Valpolicella, Bardolino. Stosowana w mieszankach głównie z winogronami Rondinella i Morinara.
winne grono szczep dornfelder
Dornfelder

To szczep wyhodowany w Niemczech w roku 1956 jako skrzyżowanie Helfensteiner i Heroldrebe, a przez to jest spokrewniony praktycznie ze wszystkimi winoroślami uprawianymi w Niemczech. Mówi się, że posiada wszystkie dobre cechy przodków, a bardzo mało ich wad.
Szczep idealnie nadaje się do starzenia w dębie. Charakterystyka: ciemnoskóry, pełny, średnie garbniki i kwasowość, ciemna wiśnia, jeżyna, czarny bez, śliwka, lekko kwiatowy.
Regiony, w których rośnie: Niemcy, szczególnie Pfalz i Rheinhessen, Anglia, USA.


winne grono szczep Feteasca Neagra Feteasca Neagra

Odmiana winogron pochodzi z Mołdawii, ale jest powszechnie sadzona w Rumunii. Wina z tego szczepu obecnie uznawane są za jedne z najlepszych czerwonych win z tego kraju. Wykazują ostre, zadymione aromaty owocowe i dobrą taninową strukturę. Odmiana, której nazwa oznacza "czarna dziewczyna" nie jest komercyjnie sadzona poza Europą Wschodnią.
Feteasca Neagra jest atrakcyjną perspektywą dla producentów wina, ponieważ jest odporna i na niskie temperatury i suszę. Dojrzewa późno i ma grube skóry, daje wina z doskonałym stężeniem antocyjanów i dobrym pigmentem. Z Feteasca Neagra mogą być produkowane wina wytrawne, półwytrawne i słodkie, z głębokim rubinowo-czerwonym zabarwieniem i charakterystycznym smaku jeżyn, ciemnych wiśni, śliwek i czekolady. Synonimy: Coada Randunicii, Feteaska, Fetyaska, Pasareasca.

winne grono szczep gamay Gamay Synonimy: Gamay Noir Jus Blanc, Bourgignon Noir, Petit Bourgignon, Petit Gamai, Petite Lyonnaise Jego sława spowodowana jest znanymi na całym świecie winami Beaujolais, które produkuje się w 100% z tej odmiany. Pierwotnie jeden z dwóch podstawowych szczepów Burgundii obecnie poza Beaujolais wyparty przez szlachetniejszy Pinot Noir, choć jest łatwiejszy w produkcji i może dojrzewać do dwóch tygodni wcześniej. Zazwyczaj daje wina świeże i lekkie charakteryzujące się nutami truskawek, wiśni, czerwonych porzeczek, delikatnie perfumowane, czasami z nutkami czarnego pieprzu. Poza Beaujolais, występuje w dolinie Loary, Szwajcarii, Kanadzie, USA i Australii.
Popularne blendy: Gamay Pinot Noir, Gamay Malbec. Warto wspomnieć o stosowanej w Beaujolais maceracji w środowisku dwutlenku węgla, która pozwala na ekstrakcję pożądanych smaków i estrów bez nadmiernych tanin. Otrzymane wino mają charakterystyczny niebieski odcień.
winne grono szczep grenache

Grenache

Stosowane jest różne nazewnictwo: Garnacha, Granacha Tinta, Grenache Noir, Cannonau AkaTinto Aragones, Alicante. Słodki charakter Grenache sprawia, że jest kandydatem na wina różowe, pochodzących z najbardziej znanych francuskich południowych winnic Tavel i Lirac.
Ta winorośl o włochatych liściach daje wina o naturalnie niskiej zawartości taniny oraz w intensywnym kolorze. Najczęściej gra rolę drugoplanową w winach mieszanych. W całym basenie Morza Śródziemnego i Kalifornii, Grenache łączy się z długą listą szczepów, w tym Tempranillo, Syrah, Mourvdre, Carignan i Cinsault. Jego siłą jest jego zdolność do wzrostu w suchych i wietrznych warunkach, i dzięki temu nadaje się do gorących regionów wybrzeża Kalifornii, Hiszpanii i Francji. Najczęściej obsadzane w Hiszpanii, gdzie, jako Garnacha, znajduje się w prawie każdym regionie. Po zmieszaniu z Tempranillo z Rioja, Garnacha zapewnia wina z intensywnym ciałem i dużą zawartością alkoholu. We Francji, jest szeroko uprawiana w południowej Prowansji, Rhône i Langwedocja-Roussillon. Jest składnikiem niemal każdej apelacji na południu. W południowej Rhône, jest partnerem bardziej taninowego Syrah. Jego zdolność do wytrzymania podmuchów wiatru Mistral pozwala rosnąć w najsłynniejszych apelacji Rodanu, w Chateneuf de Pape.

winne grono szczep graciano
Graciano

Czerwone winogrono uprawiane głównie w Rioja. Winorośli produkuje niskie plony, które normalnie są zbierane pod koniec października. Wino charakteryzuje się głębokim czerwonym kolorem, silnym aromatem i zdolnością do długiego leżakowania. Graciano rozwija się w ciepłym, suchym klimacie. Synonimy obejmują: Graciana, Morrastel, Tinta Miuda, Tintilla de Rota, Minustello, Parraleta.


winne grono szczep isabella

Isabella

Synonimy: Isabelle, Fragola, Uva Fragola, Albany Surprise, Seksarda. Amerykańska krzyżówka winogron, prawdopodobnie Vitis labrusca i nieznanych gatunków Vitis vinifera. Dokładne pochodzenie odmiany pozostają niejasne. W przeciwieństwie do wielu amerykańskich mieszańców, Isabella ma dobrą odporność na ciepło i może być uprawiana w gorących, marginalnych warunkach. W konsekwencji został obsadzony w Indii, Bali, Japonii i jest najczęstszą odmianą w Brazylii. W Nowej Zelandii, Isabella jest znana jako Albany.
Isabella może mieć smak czerwonego wina z truskawek, choć często będą one dotknięte nieprzyjemnym lisim posmakiem typowym dla gatunku labrusca.

winne grono szczep kadarka
Kadarka

(Gamza, Cadarca, Neusiedlersee, Kadarka Blau) jest jednym z bardziej znanych czerwonych winogron z Węgier. Kilkadziesiąt lat temu sztandarowy produkt Węgier - wytrawny, o głębokim kolorze Egri Bikavér wraz ze słodkimi winami Tokaj dał Węgrom palmę pierwszeństwa w dawnym Bloku Wschodnim.
Dobre wina zrobione z Kadarki są ciemne, garbnikowe intensywne i ciężkie. Warunkiem sukcesu winiarza jest oparcie się pokusie wysokiej wydajności.
Regiony, w których rośnie szczep: Eger (Węgry), Rumunia, Serbia, Bułgaria, Austria, Hiszpania.
winne grono szczep Lambrusco

Lambrusco

Odmiana pochodząca z regionu Emilia-Romana.
Charakterystyka winogron: lekkie do średnio mocnych, czerwone, frizzante (lekko musujące) wytwarzane często metodą Charmat (fermentacja wtórna w zbiornikach ciśnieniowych), wytrawne do słodkich, wiśnia, jeżyny, maliny, porzeczki, pieprz, czasami elementy octu balsamicznego, cedr, papryka.
Regiony, w których rośnie winorośl: Emilia-Romania, Piemont, Basilicata. Brazylia, Australia, Kalifornia.


winne grono szczep malbec Malbec (Cot, Auxerrois, Pressac, Vesparo, Malbeck) był kiedyś jednym z najczęściej uprawianych szczepów winorośli we Francji. Jednak jest bardzo wrażliwy na mróz i po szczególnie ostrej zimie w 1956 roku, nasadzenia z Malbec we Francji ograniczyły się do regionu Cahors, gdzie pozostał podstawowym szczepem, i do Medoc w Bordeaux, gdzie jest używany do kupaży.
Tymczasem Malbec stał się ikoną Argentyny. Niektóre części kraju oporne epidemii Filoksery, pozwalają winorośli rosnąć bez konieczności przeszczepu. Wina z tych bardzo starych winorośli są cenione za ich skoncentrowaną strukturę. W Mendoza, niektóre z najwybitniejszych Malbec produkowane są z nasadzeń z wysokich winnic u podnóża Andów, gdzie gorące dni i chłodne wieczory pozwalają na długi okres wegetacji.
Charakterystyka winogron: kolor głęboko czerwony przechodzący w fioletowy i granat, głębokie garbniki, aromaty śliwki, ciemnej wiśni, jeżyny, anyżu, tytoniu i kawy.
Obszary uprawy: Francja: Bordeaux (Medoc), Cahors, Buzet, Bergerac, Langwedocja, Saumur, Argentyna, Chile, Kalifornia, Nowy Jork, Waszyngton, Oregon, Australia.
winne grono szczep melnik

Melnik

Coraz rzadziej uprawiana, ciemno zabarwiona odmiana z południowo-zachodniej części Bułgarii.
Jej nazwa pochodzi od miasta Melnik. Może dawać potężne wina godne starzenie się, reaguje na dłuższy okres leżakowania w beczce, prowadząc do win egzotycznie pachnących, bogatych, z intensywnymi taninami. Melnik jest późno dojrzewającą odmianą, która korzysta z długiej jesieni i stabilnej pogody w regionie.
W Polsce odmiana otoczona złą sławą z powodu niskiej jakości win marki Sophia.

winne grono szczep Malvasia Nera Malvasia Nera
(czarna Malvasia) jest uprawiana w całych Włoszech i basenie Morza Śródziemnego, najczęściej mieszana z innymi winogronami. Malvasia Nera jest aromatyczną, wrażliwą odmianą, która może być używana do win wytrawnych, musujących i słodkich, jak i specjalnych passito. Jego kolor może być od jasnego do głębokiego rubinowego, wina są lekkie i średnich mocny ze smakami wiśni i śliwek.
Szczep tworzy dwie apelacje w regionie Piemont: Malvasia di Casorzo i Malvasia di Castelnuovo Don Bosco. W Apulii, Malvasia Nera miesza się z Negroamaro, zwłaszcza w Salice Salentino. W Toskanii, powszechną praktyką było łączenie Malvasia Nera z Sangiovese.
winne grono szczep mencia

Mencia

Czerwone winogrono pochodzące z północno-zachodniej Hiszpanii. Najczęściej jest uprawiane w prowincji Leon Bierzo (szczególnie lubi gleby łupkowe i aluwialne), Valdeorras, Monterrei oraz Ribeira Sacra w sąsiedniej Galicji.
Mencia, ma gruboskórne, fioletowo-niebieskie winogrona i profil podobny do Cabernet Franc, ale badania DNA wykryły, że jest to w istocie szczep identyczny genetycznie z Portugalskim Jaen.
Daje proste, rustykalne, regionalne wina, ale też ciekawe wina o żywym bordowym kolorze, świeżą kwasowością i taninami, z aromatami ciemnych owoców, mięty lub tymianku. Synonimy: Fernao Pires Tinta, Giao, Jaen, Tinto Mollar.

winne grono szczep merlot Merlot

Szlachetny szczep, łatwo adaptujący się do nowych warunków. W porównaniu do Cabernet Sauvignon, szybciej dojrzewające owoce Merlot są większe i mają grubszą skórkę; dają bardziej cieliste wina charakteryzujące się niższą kwasowością i mniejszą zawartością tanin. Europejska odmiana Merlot, bardzo popularna w Bordeaux i południowo-zachodniej Francji, używana jest do produkcji win szczepowych jak również, jako składnik mieszanek. Najlepsze długowieczne bordoskie wina pochodzą z Saint Emilion (świeże, łagodnie zbudowane, lekko garbnikowe) i Pomerol (mocny, owocowy rdzeń, z czasem zyskuje korzenny lub truflowy aromat). Merlot wytwarzane są również w niedużych ilościach w Hiszpanii, południowej Szwajcarii, północnych Włoszech. Szczep ten popularny jest także w krajach Nowego Świata Kalifornii, w niewielkich ilościach Merlot uprawiany jest w Afryce Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii.
Gładkie, zaokrąglone i "łatwe do picia", to są wspólne opisy win Merlot z różnych regionów. Służy do zmiękczenia win mających więcej taniny lub za dużą kwasowość np. odmiany Cabernet Sauvignon (jak w Medoc) lub Malbec (w Cahors). Popularne mieszanki Cabernet Sauvignon - Merlot, Cabernet Franc - Merlot, Cabernet - Merlot - Shiraz, Cabernet - Merlot - Tempranillo, Merlot - Sangiovese, Merlot - Tempranillo, Cabernet - Merlot - Sangiovese.

winne grono szczep molinara Molinara

Czerwone włoskie winogrono uprawiane głównie w regionie Veneto w północno-wschodnich Włoszech. Dodaje, kwasowość do mieszanek Valpolicella i Bardolino wykonanych z Corvina i Rondinella. Przykładem Amarone będące w zasadzie połączeniem dominującej Corviny z Rondinellą i Molinarą.
Wysoka skłonność wina do utleniania, w połączeniu ze słabym zabarwieniem, spowodowała spadek nasadzeń. Ten szczep jest czasami mieszany z Merlot dając miękkie eleganckie róże. Synonimy: Rossara, Rossanella, Brepon Molinaro.

winne grono szczep montepulciano Montepulciano (Cordisco, Morellone, Primaticcio, Uva Abruzja, Violone) odmiana ta uprawiana jest głównie w środkowych i południowych Włoszech; Abruzja, Marchia i Toskania.
Ale uwaga!!! znakomite Vino Nobile di Montepulciano nie jest produkowane za szczepu Montepulciano (a głównie z Sangiovese).
Charakteryzuje się delikatnymi smakami wiśni, śliwek, nutami czekolady, łagodnymi taninami i zrównoważoną kwasowością oraz dużą zawartością cukru. Zazwyczaj jest kupażowane z Sangiovese i przeznaczone najczęściej do spożycia jako młode. Małe ilości Montepulciano są uprawiane w Nowej Zelandii, Australii i USA.
winne grono szczep Mourvedre
Mourvedre

(lub Mataro czy Monastrell) Lubiąca słońce, ciemna, garbnikowa i bardzo aromatyczna odmiana znana także jako Mataro w Kalifornii i Argentynie oraz Monastrell w Hiszpanii, gdzie jest bardzo popularna.
Jeden z najbardziej typowych szczepów dla wschodniego basenu Morza Śródziemnego.
Daje wytrawne wina o dużej zawartości alkoholu i tanin oraz wysokiej kwasowości, które charakteryzują się oryginalnym aromatem ciemnych jagód, trufli i skóry.
Regiony upraw: Francja: Rhone, Bandol; Hiszpania: Jumilla, Yecla, Alicante; Portugalia, Kalifornia, Liban, Australia.

winne grono szczep nebbiolo

Nebbiolo

(Spanna, Picoutener, Chiavennasca) Jeden z najlepszych włoskich szczepów. Odmiana uprawiana jest głównie w północnych Włoszech (szczególnie w Piemoncie), w innych krajach występuje bardzo rzadko, ze względu na swoją wrażliwość na terrior. Nazwa Nebbiolo pochodzi od słowa nebbia (wł. mgła), które symbolizuje późne zbiory (w przypadku tej winorośli, winobranie odbywa się na ogół pod koniec października). Wytwarza się z niego słynne wina jak np. Barolo, Barbaresco czy Gattinara, Valtellina.
Daje intensywne, mocno garbnikowe, aromatyczne wina o niezwykłym potencjale starzenia. Młode Nebiollo charakteryzuje się słodkim owocowym aromatem (wyczuwa się głównie śliwki, wiśnie i fiołki). W miarę starzenia wykształcają się w nim aromaty oleju, trufli i smoły. Popularna mieszanka Barbera - Nebbiolo.

winne grono szczep nagroamaro
Negroamaro

(Nigramaro, Negro Amaro) szczep występujący głównie w południowej części Włoch.
W Apulii produkowane są wina czerwone i różowe.
Odznaczają się wysoką zawartością alkoholu, aromaty korzenne są mocno wyczuwalne, do tego należy dodać jeszcze lekką gorycz (której notabene zawdzięczają swoją nazwę).
Często są soczyste i żwawe.
winne grono szczep Nero d'Avola


Nero dAvola

(lub Calaberse): jest najważniejszą i powszechnie sadzoną odmianą czerwonych winogron na Sycylii.
W zależności od metody produkcji, Nero d'Avola może dawać gęste i ciemne wina, które jest przechowywane w dębowych beczkach i nadaje się do starzenia lub młode i świeże wina. Młodsze wina dają aromaty śliwki i soczyste aromaty czerwonych owoców, podczas gdy bardziej dojrzałe oferują smaki czekoladowe i malinowe.
Szczep rośnie na większości winnic Sycylii oraz w Kalabrii, Australii i Kalifornii.


winne grono szczep Nerello Mascalese Nerello Mascalese
Ciemna odmiana winorośli, rośnie głównie na wulkanicznych zboczach Etny na Sycylii. Wina które miały gwałtowny przypływ popularności w ostatnim dziesięcioleciu, są intensywne, świeże o smaku owocowym, trawiastym i doskonałej mineralności. Wina Nerello Mascalese często mają zapach przypominający szlachetne wina Barolo i Burgundii.
Szczep bierze swoją nazwę od równiny Mascali, Przedrostek Nerello dotyczy czarnego koloru winogron i jest wspólna z Nerello Cappuccio, najczęstszego partnera w kupażach. Oba szczepy znajdują się w Etna DOC. Odmiana Nerello Mascalese dominuje również w apelacji Faro DOC z okolic Messina. Szczep jest używany także w kupażach pod hasłem Sicilia IGT, często obok dominującej odmiany Nero d'Avola oraz w apelacjach docs Lamezia, Sant'Anna di Isola Capo Rizzuto i Savuto. Najnowsze badania DNA sugerują, że odmiana jest dość prawdopodobnie krewniakiem słynnego włoskiego Sangiovese. Synonimy: Niureddu, Negrello.
winne grono szczep petitverdot

Petit Verdot

(Petit Verdau, Verdot) szczep typowy dla regionu Bordeaux, a konkretnie Médoc.
Dziś coraz częściej zastępuje się go innymi odmianami. Stosowany jest w kupażach z małym udziałem własnym jako uzupełnienie. Na początku 21 wieku producenci zaczęli eksperymentować ze szczepem w nowych środowiskach. Obecnie wykorzystywany w różnych częściach USA, Australii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Chile i Argentynie. Regiony, w których odnosi sukces mają jedną wspólną cechę: ciepły, suchy klimat. Istnieją silne podobieństwa między historiami Petit Verdot i Carmenere - innego byłego szczepu Bordeaux, który cieszy się nowym życiem w Nowym Świecie.

winne grono szczep petit sirah
Petite Sirah

Czerwona odmiana winogron. Pod nazwą Petite Sirah znana w Ameryce Południowej i Północnej. W pozostałej części świata jest powszechnie znany jako Durif, od nazwiska jego odkrywcy, dr Francois Durif. Jest naturalną krzyżówką szczepów Syrah i zapomnianego Peloursin. "Petite" odnosi się do małych, intensywnie kolorowych jagód. Wysokie garbniki i kwasowość obecny w Petite Sirah czynią go doskonałym kandydatem do starzenia. Podstawowe smaki często związane z winem to jeżyny, czekolada i czarny pieprz. Można również zauważyć inne aromaty charakterystyczne dla Syrah, jak borówki, lukrecja i różnych elementów ziołowych.
winne grono szczep pinotage

Pinotage

To krzyżówka szczepu Cinsault oraz Pinot Noir. Uprawiany w Republice Południowej Afryki.
Wyprodukowane wina często mają potencjał do starzenia i mają wyczuwalne nuty owocowe (cytrusy). Daje wina mocno skoncentrowane, na pierwszy plan wychodzą nuty dymne, z jeżynami oraz aromatami ziemnymi. Poza RPA Pinotage miał niewielki sukces, rośnie w Nowej Zelandii, Kalifornii oraz w Izraelu.
Popularne mieszanki to: Pinotage - Shiraz, Cabernet - Pinotage, Pinotage Cinsualt.

winne grono szczep Pinot Meunier
Pinot Meunier

Czerwona odmiana winogron stosowana w mieszance Champagne. Mniej ceniona od swoich partnerów Pinot Noir i Chardonnay. Pinot Meunier jest sadzone w miejscach zbyt zimnych dla dwóch pozostałych. Jest powszechnie stosowana jako ubezpieczenie od "złych" roczników, ponieważ później kwitnie i wcześniej dojrzewa.
Słowo Meunier to po francusku "młynarz", i odnosi się tu do "mączystego" wyglądu spodu liści. Pinot Meunier jest jaśniejsza niż Pinot Noir, ale ma nieco wyższy poziom kwasowości. Jest uprawiana w Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Synonimy: Meunier, Gris Meunier, Farineux, Noirin Enfarine, Mullerrebe, Muller-Traube, Schwarzriesling.

winne grono szczep pinot noir

Pinot Noir

Aliasy: Blauburgunder, Spatburgunder, Rulanske Modre. Grona tej odmiany kształtem przypominają sosnową szyszkę stąd nazwa. Szczep pochodzi z Burgundii i daje tu wspaniałe wina. Stosunkowo łatwo daje się uprawiać w różnych warunkach, ale w zależności od terrioru powstają wina o bardzo zróżnicowanych stylach i jakości. Od wodnistych, kwaśnych i landrynkowych po wzorcowe Pinot Noir o niezrównanym bukiecie, smaku i treści pochodzących np. z burgundzkiego Cote dOr.
Wspaniałe wina produkowane z tego szczepu pochodzą także z Kalifornii. Charakteryzują się niewielką zawartością tanin, są pełne, słodkie i jedwabiste; w porównaniu do win burgundzkich mniej wytrawne i ziemiste. Bardzo dobrej jakości Pinot Noir pochodzi z Nowej Zelandii i Oregonu. W tym przypadku gładka faktura i owocowa nuta równoważą kwasowość i ziołowy posmak wina. W Afryce Południowej powstają klarowne, słodkie wina Pinot Noir z delikatna pieprzową nutą.
Jest patriarchą rodziny Pinot - inni członkowie tej rodziny to Pinot Gris, Pinot Blanc, Pinot Meunier i Pinot Noir Aligote a także Chardonnay czy Pinotage.

winne grono szczep primitivo
Primitivo

Synonimy to: Zinfandel, Crljenak Kaštelanski, Pribidrag, Tribidrag, Kratosija. Dziś coraz bardziej popularny ze względu na sukcesy swojego amerykańskiego odpowiednika Zinfandela, ale także dzięki wspaniałym apelacjom Primitivo di Manduria i Primitivo Salento. Zarówno Zinfandel, jak i Primitivo, pochodząca prawdopodobnie z Promorska (Chorwacja).
Wino z bardzo dużym potencjałem, zazwyczaj wielkie i rustykalne, o dużej mocy, głębokim smaku wiśni, czarnych porzeczek, cedru, czarnego pieprzu i czekoladowego espresso, silnych taninach i intensywnym kolorze.
Popularne mieszanki Negroamaro - Primitivo.
winne grono szczep refosco

Refosco

Starożytna rodzina ciemnoskórych odmian winogron. Rosną głównie w północnych Włoszech w Friuli-Wenecja Julijska, zachodniej Słowenii i na półwyspie Istria w Chorwacji. Ze względu na jego wiek i geograficzne rozprzestrzenienie Refosco ma wiele różnych sub-odmian i synonimów, w jakich jest znana. Wina Refosco mają szczególnie wysoką kwasowość i przeważnie są ciemne z gęsto zabarwionym fioletem i trawiastymi smakami. Na podniebieniu czujemy aromaty ciemnego pieprzu, przypraw i śliwek, z lekko ściągającym, migdałowym wykończeniem. Refosco późno dojrzewa, a jeśli jest zebrane zbyt wcześnie, może dawać ostre, niedojrzałe garbniki. Synonimy: Terrano, Refosco dal Peduncolo Rosso, Refosco dal Peduncolo Verde, Refosco Nostrano, Cagnina, Teran, Refosco d'Istria, Refosk, Sangue del CARSO.
winne grono szczep rondinella
Rondinella

trzeci składnik zaraz po Corvina i Molinara włoskich win Valpolicella i Bardolino.
Cieszy się dużym powodzeniem wśród winiarzy ze względu na wysoką płodność, ziołowe aromaty oraz niski poziom zawartości cukru.
Rzadko jest używana do win monoszczepowych, za to występuje w wielu mieszankach. Rondinella ma grubą skórę, która jest odporna na gnicie i dobrze nadaje się do suszenia sposobem appassimento, a w konsekwencji Rondinella jest często stosowana w mieszankach Recioto i Amarone.winne grono szczep sangiovese Sangiovese (Nielluccio, Sangioveto, Sangiovese Grosso, Sangiovese Piccolo, Brunello, Prugnolo Gentile, Morellino) Jeden z najpopularniejszych włoskich szczepów. Trudny w uprawie z powodu długiego okresu wegetacyjnego oraz podatności na choroby.
Sangiovese ma wiele klonów i jest w związku z tym znane w rodzinnych Włoszech z wielu synonimów. Dobrej jakości Sangiovese jest ceniona za wysoką kwasowość, mocne taniny i zrównoważony charakter. Pikantne smaki ciemnych wiśni i czarnym owoców pestkowych są charakterystyczne i mogą być wspierane przez drugorzędne nuty liści pomidorów i suszonych ziół. Dojrzewanie w dębowych beczkach daje bogatsze smaki winogron, z tendencją w kierunku śliwki i dzikiej maliny. W Toskanii Sangiovese jest jedną z odmian winogron dopuszczonych w prestiżowym Brunello di Montalcino DOCG i stanowi podstawę do Vino Nobile di Montepulciano oraz popularnych win Chianti.

winne grono szczep saperavi
Saperavi

Późno dojrzewający ciemnoskóry szczep, o różowym miąższu pochodzący z Gruzji. Uprawiane powszechnie na całym Kaukazie oraz w różnych regionach byłego ZSSR. Dzięki intensywnemu kolorowi i znacznej kwasowości Saperavi jest idealnym składnikiem do tańszych win mieszanych.
W ostatnich dziesięcioleciach, okazało się również zdolne do wytwarzania wiekowych (często dojrzewanych w beczce) win o wysokiej jakości. W Gruzji, najlepsze Saperavi pochodzi od jej pierwotnego regionu Kachetii, niedaleko wschodniej granicy z Azerbejdżanem.

winne grono szczep syrah Syrah Aliasy: Shiraz, Hermitage, Antourenein Noir, Candive, Marsanne Noir. Wielka odmiana z północnej części Doliny Rodanu. Z biegiem czasu szczep ten staje się popularny niemalże na całym świecie. Dwie powszechnie występujące nazwy sugerują dwa zupełnie różne style, reprezentowany przez wyrazistego południowoaustralijskiego Shiraz oraz bardziej stonowanego francuskiego Syrah, które jak te z apelacji Hermittage stają się najbardziej szanowanymi winami świata. W ciepłym klimacie powstają purpurowe, pełne, mocno garbnikowe wina, przeznaczone do długiego dojrzewania. Charakteryzują się wspaniałym aromatem dojrzałych owoców z delikatna pieprzową nutą. W smaku zaś są bogatsze i słodsze od tych, które powstają z mniej dojrzałych winogron z chłodniejszego klimatu. W smaku i zapachu wyczuwalna jest czerwona porzeczka, delikatna mięta i zielone oliwki. Syrah jest również bardzo przydatne do mieszania ze względu na jego głęboki kolor i zazwyczaj wysokie taniny. W południowej Rhone powszechne jest mieszany z Grenache, Mourvdre, Carignan i Cinsault i in. Występuje w Dolinie Rodanu, Australii, USA, Argentynie, Chile, RPA. winne grono szczep tannat

Tannat

Maidiran, Harriague, Moustrou, Bordeleza Beltza
Czerwone wino z winogron, których źródła tkwią w Kraju Basków, na granicy Francji i Hiszpanii. Chociaż w niewielkiej skali jest nadal uprawiane w tym regionie, to szczep wyemigrował do Argentyny, Australii, USA, Brazylii, a nawet Apulii (Włochy) by w końcu stać się podstawowym szczepem w Urugwaju.
Odmiana używana do produkcji zwartych, bardzo mocno garbnikowych, ciemnoczerwonych. Używany w mieszankach z Cabernet Franc i Merlot, które łagodzą jego naturalną szorstkość i wzbogacają aromat.

winne grono szczep Tavkveri

Tavkveri

Choć w Gruzji rośnie 525 rodzimych odmian winogron, tylko 38 jest dopuszczone do użytku komercyjnego; Tavkveri jest jedną z najbardziej popularnych. W swoim kraju, jest najczęściej wykorzystywana do win czerwonych i różowych mieszanek. Poza Gruzją, jest także uprawiana w Azerbejdżanie, Tadżykistanie i Turkmenistanie, gdzie używana jest do win stołowych, deserowych i do produkcji wódki.
Tavkveri jest niezwykła, jest rozdzielnopłciowa, ma kwiaty rodzaju żeńskiego i dlatego musi być nasadzana razem z odmianami obupłciowymi lub męskimi w celu zapylania (Keknyelu i Grk to inne przykłady żeńskich winorośli).
Tavkveri jest bardzo odporne na zimno, ale może być podatna na mączniaka. Otrzymujemy z niej lekkie, wytrawne, czerwone wina, z nutami kwiatów hibiskusa, smaki czerwonych jagód, żurawiny, wiśni i porzeczek oraz czarnego pieprzu. Synonimy: Didi Scaperawi, Tarkveri, Kachet, Tvteri, Takweri.

winne grono szczep tempranillo Tempranillo synonimy: Tinto Fino, Ulle de Llebre, Tinto del Pais, Aragones(z), Cencibel, Tinto del Toro, Tinta Roriz, Tinto Riojano, Valdepenas. Wcześnie dojrzewający hiszpański szczep pochodzący z rejonu Rioja (Katalonia) stanowi trzon najlepszych czerwonych win z Hiszpanii i Portugalii. Prawie każde czerwone wino z Rioja i Ribera del Duero ma Tempranillo w swoim składzie, w Portugalii odmiana jest powszechnie stosowana w dolinie Douro, zarówno dla win stołowych i win wzmocnionych (Porto). Winorośl Tempranillo z powodzeniem przyjmuje się w Nowym Świecie, szczególnie w Kalifornii , Argentynie i Australii. Tempranillo jest dobrze dostosowane do potrzeb współczesnego konsumenta wina ma dobrą kwasowość, łagodne taniny. Aromaty od truskawek, czarnych porzeczek i wiśni w przypadku młodych win i zimniejszych klimatów do śliwek, czekolady i tytoniu wraz ze wzrostem temperatury winnic i wieku wina. Popularne mieszanki to: Garnacha - Tempranillo, Cabernet - Tempranillo, Cabernet - Merlot - Tempranillo, Syrah Tempranillo.

winne grono szczep terret
Terret
Starożytna winorośl, która w ciągu tysięcy lat zmutowała do odmian winorośli w kilku kolorach. Pochodząca z Langwedocja-Roussillon w południowej Francji, czerwona odmiana winorośli Terret Noir, biały Terret Blanc i jasnej karnacji Terret Gris. Od lat odmianę Terret o jasnej skórce hodowano do produkcji Vermouth'u. Ciemnoskóry Terret Noir jest ceniony jako dozwolony szczep w chlubie regionu Rhône winie Châteauneuf-du-Pape, jak również w apelacjach AOC Corbires i Minervois w Langwedocji.
Wszystkie odmiany Terret są znane z późnego kwitnienia, co pomaga winorośli uniknąć wiosennych przymrozków. Winogrona dojrzewają stosunkowo wcześnie i są w stanie utrzymać wysoki poziom kwasowości.

winne grono szczep tinto cao Tinto Cao
Nazwa Tinto Cao oznacza "czerwony pies". Jedna z pięciu najlepszych odmian winogron użytych do produkcji wysokiej jakości Porto w dolinie Douro. Szczep ma niską wydajność, jest ceniony za intensyfikację aromatów w czerwonym porto. Poza Douro jest również sadzona w Dao, gdzie jest używana do mieszanek lub monoszczepowych czerwonych, wytrawnych win.
Tinto Cao jest lepiej dostosowane do mniej nasłonecznionych miejsc w regionie, gdzie chłodniejszy mikroklimat pomaga zaprezentować eleganckie kwiatowe aromaty odmiany. Przy uprawie w takich miejscach, Tinto Cao, z mocnymi taninami i kwasowością, zapewnia długowieczność mieszanki porto, pomagając winu starzeć się przez wiele dziesięcioleci. Mimo ciemnego odcienia winogron Tinto Cao, wina nie mają tak głębokiego koloru, jak te wykonane z Touriga Nacional, Touriga Franca i Tinta Roriz. Synonimy obejmują: Tinta Cao, Castellana Negra, Farmento, Teinta Cam.

winne grono szczep Touriga Franca Touriga Franca

Ważna ciemna odmiana winorośli w produkcji Porto i wytrawnych czerwonych win w Portugalskim regionie Douro. Jest szczepem częściej sadzonym, ale mniej prestiżowym niż Touriga Nacional. Touriga Franca jest bardziej aromatyczna i jaśniejsza niż Touriga Nacional, ale brakuje jej wystarczającej intensywności i koncentracji.
Jego pochodzenie nie jest jasne, a jego nazwa wprowadza w błąd, Touriga Franca nie jest francuskim szczepem. Obfite plony Touriga Franca sprawiły, że jest ulubionym i integralnym składnikiem wina Douro.

winne grono szczep Touriga Nacional

Touriga Nacional

Ciemna odmiana winorośli, która jest obecnie bardzo modna i jest powszechnie uważana w produkcji najlepszych win czerwonych z Portugalii. Szeroko uprawiana w północnych regionach Portugalii Dao i Douro, odmiana jest kluczowym składnikiem zarówno wytrawnych win czerwonych jak i Porto. Touriga Nacional porównywana jest do Cabernet Sauvignon. Ma wyraziste aromaty ciemnych owoców, często z nutami przypraw i skóry, ma zdecydowane garbniki, jest wyrazista i pokazuje wielki potencjał starzenia. Podobno przed zarazą filoksery Touriga Nacional obejmowały około 90 procent powierzchni winnic w Dao. Szczep jest także uprawiany W Australii i Kalifornii. Synonimy: Mortagua, Preto de Mortagua, AZAL Espanhol.
winne grono szczep zinfandel

Zinfandel

Odmiana przez wiele lat uważana za szczep kalifornijski (jest uprawiana na praktycznie całym jej terenie). W 1990 roku badania potwierdziły zgodność DNA z włoskim Primitivo i chorwackim szczepem Crljenak Kaštelanski.
W odróżnieniu od Europejskich tradycji dedykowania tego szczepu do win czerwonych, w USA produkuje się z Zinfnadela również wina białe i różowe.

winne grono szczep zweigelt


Zweigelt

Blauer Zweigelt, Zweigltrebe, Rotburger.
Najpopularniejszy szczep uprawiany w Austrii, głównie w rejonie Burgenlandii i Neusiedlersee.
Ta wcześnie dojrzewająca odmiana daje wina o orzeźwiającym owocowym smaku.
Popularne mieszanki to: Blaufränkisch - Zweigelt, Pinot Noir - Zweigelt, Cabernet - Merlot Zweigelt.SZCZEPY WIN BIAŁYCH : <-- szczepy winogron czerwonych

winne grono szczep albarino Albarino
(Alvarinho, Albarin Blanco, Cainho Branco, Albaria, Azal Blanco, Galego, Galeguinho) pochodzi z północnej Portugalii.
Jeden z najciekawszych szczepów białych winogron. Rośnie głównie w Hiszpańskiej Galicji i Portugalskim Minho. Winogrono słynie z charakterystycznego aromatu, podobnego do Viognier, Gewurztraminer i Petit Manseng, przypominającego morelę i brzoskwinię. Wino jest niezwykle lekkie i ogólnie o wysokiej kwasowości. Jego grube skórki i pestki mogą powodować lekki posmak goryczy. Znane wina oparte o ten szczep to znakomity Rias Baixas oraz Vinho Verde.

winne grono szczep aligote

Aligoté

Spokrewniona z Chardonnay.
Pochodzi z Burgundii, a uprawiana jest w Ameryce Północnej oraz w zimniejszych krajach wschodniej Europy.
Stosunkowo odporna na zimno, daje wina lżejsze i kwaśniejsze od Chardonnay.


winne grono szczep aligote

Azal Branco

Biała portugalska winorośl sadzona głównie w regionie Minho.
Szczep doceniany za wysoką kwasowość, używany jest głównie do produkcji białego Vinho Verde. Wino ze szczepu Azal Branco może nieco przypominać Riesling.
Azal Branco to drugi-najczęściej sadzony szczep w regionie Minho (po Loureiro).
Azal Branco jest znany także pod synonimami Asal Branco, Asal da Lixa, Azal Bianco, Azal da Lixa, Carvalha, Carvalhal, Es Pinheira, Gadelhudo i Pinheira.winne grono szczep zweigelt Chardonnay
(synonimy Aubaine, Beaunois, Gamay Blanc, Melon Blanc) Jeden z filarów współczesnego winiarstwa. Biała odmiana wywodząca się z Burgundii - krzyżówka między Pinot Blanc i Gouais, a uprawiana na całym świecie. W Szampanii (szczególnie w okolicy Côte des Blancs), powstałe w 100% z tego szczepu szampany na etykiecie zawierają informację blanc de blancs.
Jest to szczep prosty w uprawie i winifikacji, dlatego też jest uprawiany w wielu zakątkach świata. Jest elastyczny, jeśli chodzi o wymagania środowiskowe, wszędzie daje wina łagodne i aksamitne, ale w zależności od terrioru dodaje do tego wiele ciekawych smaków, i tak Chardonnay z Napa Valley daje aromaty ananasa, natomiast w przypadku (niebiańskiego) Chablis będzie naśladować zielone jabłka. Powstające z Chardonnay burgundy mają jedyny w swoim rodzaju posmak stalowy, należą do win światowej klasy i mają duży potencjał starzenia. W Nowym Świecie najczęściej szczep ten dojrzewa w beczce i daje równie ciekawe rezultaty.

winne grono szczep chenin blanc
Chenin Blanc

(Pineau de la Loire, Chenere, Pinot Blanco, Steen, Fransdurif) Uprawiany jest głównie w Dolinie Loary. Tam nazywa się Pineau de la Loire. Wino może być wytrawne, musujące (Crémant de Loire, Samur i Vouvray musujące) lub słodkie (Coteaux de Lyon). Jednocześnie zachowuje wyraźną kwasowość, co często zapewnia mu potencjał do długiego starzenia. Wytrawne wina posiadają aromaty jabłka, gruszki, zielonego melona, cytryny, natomiast w słodkich winach poczujemy pieczone jabłko, orzechy figi i toffi. Poza Francją rośnie w Republice Południowej Afryki, Kalifornii, Australii, Nowej Zelandii, Meksyku, Brazylii, Argentynie i Urugwaju.
winne grono szczep clairette

Clairette

Jest to jedna z najstarszych odmian na południu Francji. Wchodzi w skład wielu kupaży w dolinie Rodanu, Langwedocji-Rousillon i Prowansji, lecz wina monoszczepowe są wytwarzane z niej w dwóch apelacjach A.O.C. Clairette de Bellegarde oraz Clairette du Languedoc.
Otrzymujemy z niej wina aromatyczne o niskiej kwasowości.
Rośnie także RPA, Toskanii, Sardynii, Rumunii I Izraelu.

winne grono szczep colombard
Colombard
(Colombar, Colombie, Colombier, Blanquette, Bardero) Powstają z niego wina raczej proste. Jest soczysty z przyjemnym cierpkim smakiem.
Obecnie służy do produkcji win lokalnych na południowym-zachodzie Francji. Niegdyś uprawiany w Charentes z przeznaczeniem na wina stosowane przy produkcji Koniaku i Armaniaku. Szczep posiada zdolność do zachowania kwasowości w gorących warunkach w połączeniu z wysoką wydajnością i aromatycznym charakterem.
Poza Francją występuje w Kalifornii, Afryce Południowej, Australii.

winne grono szczep emerald riesling

Emerald Riesling

jest krzyżówką Rieslingu i Muscadelle. Został stworzony w Kalifornii, aby w gorącym klimacie zapewnić wina o atrakcyjnym aromacie i kwasowości. Tylko od czasu do czasu używany w chłodniejszym klimacie Kalifornii.
Z Emerald Riesling powstają wina od umiarkowanej do wysokiej jakości.
Poza USA szczep z powodzeniem rośnie w Izraelu, gdzie powstają znakomite białe wina.

winne grono szczep Fernao Pires Fernao Pires (znany także jako Maria Gomes) jest aromatyczną odmiana białych winogron uprawianych szeroko w całej Portugalii. Wszechstronne winogrono najczęściej stosowane do wytrawnych białych win, ale może również być bazą dla win musujących i słodkich win deserowych. Skórka z cytryny, limonki i pomarańczy to opis aromatów Fernao Pires, czasem z nutą przypraw. Czasami dochodzą aromaty miodu i mineralne. Winorośl najlepiej udaje się w gorących klimatach środkowej i południowej Portugalii, w szczególności w Ribatejo, Lisboa oraz w Barraida (gdzie znana jest jako Maria Gomes).
Fernao Pires może zapewnić obfite plony i często musi być kontrolowane, aby zapobiec spadkowi jakości. Niektóre wina Fernao Pires są wysoko cenione za ich aromatyczną złożoność.

winne grono szczep furmint Furmint (Sipon, Mosler, Moslavac Bijeli i Zapfner) Jest to podstawowy szczep winogron spektakularnych węgierskich win deserowych, Tokaj (oraz w małym odsetku Harslevelue a czasem Muscat). Jego cienkie skórki sprawiają, że jest bardzo podatny na "szlachetną pleśń", która obejmuje późne winogrona. Posiada skoncentrowane cukry i złożoność dla wina deserowego. Tokaj jest ceniony za swoją długowieczność. Wina są oznakowane w kategoriach "punty" o stopniach słodyczy i intensywności. Furmint jest również używany w wytrawnych winach i mieszankach.
Charakterystyka winogron: naturalna kwasowość, smaki gruszki, świeże morele, brzoskwinie, dym. Jako wino deserowe, suszone morele, miód, skórka pomarańczowa, czerwona pomarańcza, karmel. Smaki w wiekowych winach: cynamon, tytoń, herbata i czekolada. Szczep rośnie w takich krajach jak Węgry, Austria, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Gruzja.
winne grono szczep garganega

Garganega

Garganega to o wiele więcej niż tylko winogrona używane do Soave i Gambellara w regionie Wenecja Euganejska, w północnych Włoszech. Profilowania DNA wykazały, że jest to ta sama odmiana co Grecanico Dorato, która jest ważnym filarem w winnicach Sycylii. Obie ojczyzny szczepu oddalone o 1000km zapewniają mu pozycję jednej z najczęściej sadzonych odmian we Włoszech.
Klasyczne wina Garganega wyróżniająca się aromatem kwiatu brzoskwini, moreli, migdałów i pieczonych jabłek. Chociaż bardziej znany z win wytrawnych, Garganega wykazuje wyraźną zdolność do wytwarzania win słodkich, szczególnie soczyste nektary z suszonych, późno zbieranych winogron. Długie, luźne kiście Garganega schną szybciej, dzięki czemu idealnie nadają się do win typu Recioto. Pomimo światowej sławy wina Soave, sam szczep Garganega pozostaje praktycznie nieznany. Jest to w dużej mierze spowodowane, brakiem nazwy szczepu na etykietach wina Soave.

winne grono szczep gewurztraminer Gewürztraminer
(Traminer, Traminer Musque, Traminac, Gentil Aromatique) Mimo, że szczep pochodzi od Włoskiego szczepu Traminer, uprawianego od stuleci na północy Italii, to jest kojarzony w pierwszej kolejności z Alzacją.
Odmiana świetnie sprawdza się stosunkowo chłodnym klimacie. Wina są pełne aromatu egzotycznych owoców, takich jak liczi, płatków róży, oraz owoców pestkowych ( mango, brzoskwini i moreli) oraz ostrych nutek imbiru i cynamonu. Jeśli "Gewürz" jest uprawiana w cieplejszym klimacie, wina stają się mdłe i tracą charakter odmianowy, z kolei w bardzo zimnym klimacie wina wydają się być dziwnie neutralne z grejpfrutowym posmakiem. Poza Alzacją, Włochami i Niemcami szczep jest uprawiany w Nowej Zelandii, USA oraz wschodniej Europie.
winne grono szczep glera

Glera

Glera jest od dawna synonimem północno Włoskiego Prosecco. Ta zielona odmiana jest uprawiana od setek lat w regionach Veneto i Friuli.
Glera jest bardzo wydajna, dojrzewa pod koniec sezonu. Posiada wysoką kwasowość i dość neutralny smak, co czyni go idealnym do produkcji wina musującego. Aromatyczny profil Glera opisują brzoskwinie, z delikatnymi mydlanymi nutkami. Wino jest lekkie i ma mało alkoholu (8,5% jest wartością minimalną dla win Prosecco), co sugeruje, orzeźwiający napój lub aperitif.
Poza Włochami, Glera jest uprawiana w Słowenii i Australii. Synonimy: Serprina, Prosecco Bianco, Proseko Sciprina.

winne grono szczep granache blanc
Granache Blanc

Synonimy Garnacha Blanco, Garnaxta Blanco, Silla Blanc, Belan, Feher Grenache.
Pochodzi z północno-wschodniej Hiszpanii. Nadaje kwasowość i kwiatowe aromaty, dlatego też często wykorzystywany jest do kupażów w winach z Langwedocji. Najczęściej uprawiany jest w Rousillon, gdzie na jego bazie produkuje się wina naturalnie słodkie (Vins Doux Naturels). Jest jednym ze szczepów wchodzących do białych win w Chateauneuf-du-Pape.
Rośnie również w Australii i Kalifornii.
winne grono szczep gruner weltliner

Grüner Veltliner

(Gruener Veltliner, Weissgipfler, Manhardsrebe Grüner Muskateller) jest najczęściej sadzonym winogronem w Austrii, to 1/3 produkcji wina w tym kraju. Chociaż dokładne pochodzenie winogron są do końca znane, wiadomo, że jednym z rodziców jest szczep Traminer.
Jest obecnie uprawiany w różnych zakątkach świata, w tym Nowej Zelandii i Oregonie. Grüner Veltliner jest niezwykle podatny na terroir, na przykład, Gruener z Kamptal jest często uznawany za wino mineralne, podczas gdy Gruener z Wachau jest znacznie bardziej poważny i kwaśny.

winne grono szczep harslevelu
Harslevelu
(Aliasy - Lindenblattrige, Lipovina, Feuille de Tilleul, Frunaza de Tei) jest aromatyczną Węgierską odmianą winorośli używaną do produkcji słodkich i wytrawnych win Tokaj. Jest drugim najważniejszym winogronem w regionie zaraz za swoim partnerem w kupażach Furmintem.
Hárslevelű nazwę tłumaczy się jako "liść lipy", co może być odniesieniem do kształtu liści. Odmiana jest naturalnie bogata w cukry, co doskonale nadaje się do produkcji wina Tokaj.
Poza Węgrami, Hárslevelű jest uprawiany w Niemczech, Słowacji i w RPA.
winne grono szczep kerner

Kerner

Bardzo mocno kwiatowy, często za bardzo. Posiada dobry poziom kwasowości. Szczep ten powstał w wyniku skrzyżowania białego Rieslinga i czerwonego Trollingera. Cieszy się dużą popularnością i odnosi sukcesy w Niemczech.
Jest on używany jako składnik niezwykle popularnego Liebframilch.
Uprawiany jest także w Anglii, północnych Włoszech, Japonii i RPA.

winne grono szczep loureiro

Loureiro

(Loureira, Galego Dourado) Szczep rosnący głównie w północnej Portugalii. Wino posiada znakomitą kwasowość, oraz stosunkowo małą zawartość alkoholu.
Obecnie słynne Portugalskie Vinho Verde powstaje przede wszystkim z tej aromatycznej odmiany.
W regionie Rias Baixas dodawane jest do podstawowego szczepu Albarino.
winne grono szczep macabeo

Macabeo

Synonimy: Macabeu, Viura.
W Hiszpanii jest jednym z najczęściej sadzonych winogron. Stamtąd, trafiło do Francji. Wykorzystywany jest głównie na południu Francji w Rousillon do produkcji win naturalnie słodkich i A.O.C. Côtes du Rousillon białych.
Rodzi owoce mocne i aromatyczne. Stanowi podstawę znakomitych hiszpańskich win musujących Cava, oraz ponad połowę kupaży białych win z Rioja.
Popularne blendy: Verdejo Viura, Macabeo Malvasia, Macabeo Garnacha Blanca, Chardonnay Viura.

winne grono szczep malvasia
Malvasia (Malvoisie, Malmsey) Stary szczep, wywodzi się z Grecji, posiada dziesiątki klonów i podgatunków, bywa w kolorze czerwonym, ale znacznie częściej występuje biały.
Uprawiany w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji. Jest to jeden z głównych składników win Madera, słynnego wzmocnionego wina (znakomite długowieczne wino, przechodzące niezwykle oryginalny proces dojrzewania w temperaturze 40-50°C).
Charakterystyka smaków: białe gatunki są średnio mocne, aromatyczne - białe brzoskwinie, białe kwiaty, biały pieprz, świeży tymianek. Wzmocnione wina są bardziej orzechowe, toffi, z aromatem daktyli, fig, moreli i migdałów.

winne grono szczep melon de bourgogne

Melon de Bourgogne

Synonimy: Melon, Muscadet. Szczep od antycznych czasów uprawiany w Burgundii, obecnie wyparty z tego regionu, z powodzeniem zadomowił się w dolinie Loary, a dokładniej z A.O.C. Muscadet.
Doceniony za odporność na zimno oraz ciekawe aromaty jabłek i owoców cytrusowych. Daje wina rześkie i świeże o wysokiej kwasowości.
Poza Francją uprawiany jest w Kalifornii, Oregonie i Australii.

winne grono szczep Mtsvane Mtsvani
Mtsvani (lub Mtsvane ) jest ciemną odmianą winogron pochodzącą z Gruzji. Nazwa, która oznacza "zielony" w języku gruzińskim, obejmuje kilka odmian występujących regionalnie. Ogólnie Mtsvani daje wina wyraźne, ze smakami cytrusów, ananasa i gruszek oraz kwiatowym aromatem.
Mtsvani jest bardzo starym szczepem. Niestety, wieloznaczność nazwy Mtsvani oznacza, że każda wzmianka w dokumentach historycznych może odnosić się do czegoś zupełnie innego. Mtsvani jest powszechnie spotykane w regionie Kachetia w południowej Gruzji, często mieszane z flagowym białym winogronem Rkatsiteli. Ta odmiana o intensywnej kwasowości łączy się dobrze z owocowym smakiem i kwiatowym aromatem Mtsvani, dzięki czemu powstaje zrównoważone, ciekawe wino. Poza Gruzją, Mtsvani uprawia się w Mołdawii, a nawet w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Synonimy: Mtsvane, Kundza, Sapena.

winne grono szczep muscadelle

Muscadelle

(Topaque, Tokaj - nazwa nieużywana od 2007). Posiada niską kwasowość i kwiatowe aromaty. Najczęściej występuje w kupażach w towarzystwie Sauvignon i Semillon.
Uprawiany jest głównie w regionie Bordeaux (głównie w Sauternes) i Dordonii. W Australijskiej Victorii nazywany jest Tokajem i stosowany (podobnie jak Muscat) to wyrobu Routherglen Muscat.winne grono szczep muscat Muscat (Moscato, Moscatel) Jedna z najstarszych rodzin winogron na świecie. Muscat pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest wykorzystany w produkcji wina od czasów starożytnych Greków. Jednak długa historia niesie ze sobą równie długą listę synonimów, mutacji i krzyżówek. Nie ma jednego "prawdziwego" Muscatu, ale bardzo wiele wcieleń, każda z własnymi niuansami regionalnymi i charakterem.
Muscat Blanc Petits Grains (Moscato Bianco we Włoszech), Muscat z Aleksandrii (Zibibbo we Włoszech, Lexia w Australii), Maskat Ottonel, Muscat Hamburg, Moscato Giallo, Moscato Rosa. Szczep posiada stosunkowo niską kwasowość, dominują aromaty pomarańczy i białych kwiatów. Produkuje się z niego wina wytrawne i słodkie, deserowe, musujące, wzmocnione Sherry, Madeira czy w końcu brandy Mataxa. Miejsca uprawy to: Hiszpania, Grecja, Francja, Włochy, Austria, Węgry i Portugalia. Kalifornia, Oregon, Nowy Jork, Kanada, Australia, RPA, Chile, Peru, Argentyna. Uwaga - mimo podobnych nazw Muscadelle, Muscadet i Muscardin nie są członkami rodziny Muscat.

winne grono szczep palomino Palomino
Synonimy: Listan, Fransdurif, Perrum. Pochodzi z południowej Hiszpanii (Andaluzja). Po kryzysie Filoksery z 1800 roku, wiele rodzimych szczepów w Hiszpanii zastąpiono Palomino Fino, ponieważ jest łatwa w uprawie. W XX wieku stopniowo zastępowane przez Verdejo i Macabeo, za wyjątkiem Jerez, gdzie Palomino nadal jest ważnym graczem w produkcji Sherry.
Jest bardzo ubogie w kwasy przez co kolor ma tendencję do łatwego utleniania. Z tego powodu, najlepiej nadaje się do produkcji wina wzmocnionego. Charakterystyka - jako wino stołowe: wrażliwe, bardzo neutralne w smaku, zielone jabłko lekko migdałowe, - jako sherry: intensywniejsze smaki owoców i orzechów.
Obszary uprawy: Jerez, Wyspy Kanaryjskie, Francja, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Kalifornia.
winne grono szczep Parellada Parellada

Biała odmiana, wywodząca się z Aragonii, lecz uprawiana głównie w regionie Peneds w Katalonii. Uważana za najsubtelniejszy z klasycznych szczepów do produkcji wina musującego Cava (pozostałe to Macabeo i Xarello). Parellada jest odmianą plenną. Rodzi duże kiście z jagodami średniej wielkości. Dojrzewa bardzo późno.
Odmiana jest delikatna i aromatyczna, w kupażach łagodzi wyrazisty charakter odmiany Xarello. Przy ograniczonych zbiorach udaje się uzyskać aromat jabłek. Łatwo się psuje. Synonimy: Montona, Montonero, Martorella, Perelada, Perellada i Verda Grossa.
winne grono szczep pedro ximenez

Pedro Ximénez

(Pedro Jimenez, Perrum, Don Bueno) Składnik mieszanych słodkich sherry. Choć jest to odmiana biała, to daje wina o ciemnych odcieniach. Szczep uprawiany w Andaluzji, w szczególności Montilla-Moriles, a także w Portugalii i Australii.
Używany również do produkcji bardzo mocnych win Montilla czy Malaga
Synonimy to: Pedro Jimenez, Perrum, Don Bueno.

winne grono szczep palomino

Pinot Blanc

(Weißburgunder, Pinot Bianco, Beli Pinot, Klevner): Jest mutacją Pinot Gris, który jest z kolei mutacją Pinot Noir. Daje wina bardzo świeże i pełne wigoru, często owocowe i lekkie, o niskiej zawartości alkoholu.
Najczęściej uprawiany jest w Alzacji, Niemczech oraz północnych Włoszech. W Kanadzie produkowane są wina z późnych zbiorów, dotknięte szlachetną pleśnią.


winne grono szczep pinot gris Pinot Gris Synonimy to: Pinot Grigio, Ruländer, Grauburgunder, Grauer Burgunder, Grauer Riesling , Grauklevner, Malvoisie, Pinot Beurot, Auvernat Gris, Auxerrois Gris, Tokay d'Alsace. Mimo, że genetycznie to ten sam szczep, to winiarze zaznaczają różnicę między francuskim Pinot Gris i włoskim Pinot Grigio. Wynikają one po części z terrioru, a po części ze sposobu winifikacji. Styl Grigio uzyskuje się zbierając winogrona dosyć wcześnie, co pomaga zachować stosunkowo wysoką kwasowość odmiany i świeżość. Przechowywanie zazwyczaj odbywa się w zbiornikach ze stali nierdzewnej, bo użycie beczki dodałoby aromaty słodkiej wanilii osłabiające czysty, prosty styl. Wina Pinot Grigio są prawie zawsze przeznaczone do spożycia w ciągu roku lub dwóch od zbiorów. Winogrona Pinot Gris posiadają naturalnie niską kwasowość i wysoką zawartość cukrów. Najlepsze wina Pinot Gris pochodzą z chłodniejszych regionów winiarskich na świecie. Smaki i aromaty są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu, często posiadają nuty gruszek, jabłek, owoców pestkowych, słodkich przypraw, a nawet z odrobiną dymu. Regiony uprawy: Lombardia, Włochy. Alzacja, Francja. Niemcy, Australia, Nowa Zelandia, Oregon, Kalifornia i Brazylia.

winne grono szczep riesling Riesling Jeden z najważniejszych szczepów winorośli na świecie. Jego pochodzenie nie jest znane, ale jako miejsce gdzie uprawiany jest od zawsze podaje się niemieckie regiony Rheinhau i Mozelę. Obecnie uprawiany jest niemal w każdym z krajów produkujących wino. Jego wrodzone predyspozycje dają nieograniczone możliwości produkcji win różnego typu. Od mocno wytrawnych, kwiatowo mineralnych, przez delikatne wina półsłodkie po ciężkie i długowieczne wina naturalnie słodkie. W swojej wytrawnej formie najczęściej daje kolor jasno żółty z delikatnymi odcieniami zieleni. Jeśli zaś chodzi o usta, to na pierwszym planie spotykamy wyraźną kwasowość i nuty krzemienne i mineralne. Dojrzały i wieloletni, ze starych krzewów może dawać wyczuwalne nuty benzyny. W wersji słodkiej jego potencjał dojrzewania u dobrych producentów jest nierzadko nieograniczony. Naturalna kwasowość daje możliwość produkcji win o świetnym balansie ze słodyczą. Riesling jest szczególnie podatny na Botrytis Cinerea czyli "szarą pleśń", która atakuje winogrona, ale równocześnie powoduje skoncentrowanie aromatów. Jest to atrybut, który pomaga w produkcji jednych z najlepszych win deserowych świata.
W Niemczech, w przypadku win jakościowych (Prädikatswein) ze względu na różne poziomy cukru resztkowego, stosuje się klasyfikację: Kabinett, Spätlese (winogrona z późnych zbiorów), Auslese (wyselekcjonowane winogrona z późnych zbiorów), Beerenauslese (z winogron, które zostały dotknięte szarą pleśnią), Trockenbeerenauslese (jak powyżej, ale owoce są dodatkowo podsuszane), Eiswein (wino lodowe z winogron zbieranych po pierwszym przymrozku). W uzupełnieniu klasyfikacji prostsze wina to Tafelwein, (wina stołowe) i Qualitätswein (odpowiadające klasyfikacji win regionalnych). Synonimy: Johannisberger, Graševina.

winne grono szczep rkatsiteli

Rkatsiteli

Ten szczep o białych gronach ma trzecie miejsce na świecie pod względem łącznej powierzchni uprawy. Jest najważniejszym szczepem w produkcji gruzińskich białych win. Rkatsiteli jest zbierany od połowy września do początku października. Używany jest także do wyrobu win wzmacnianych i lodowych. Wysoka kwasowość winogron jest problemem, więc winiarze zbierają winogrona tak późno, jak to możliwe w celu maksymalizacji poziomu cukru i zrównoważenia kwasowości. W większości regionów zbiory są zazwyczaj w połowie października. Poza ojczystą Gruzją winorośl rośnie w Rosji, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Azerbejdżannie i Ukrainie.

winne grono szczep pedro sauvignon blanc Sauvignon Blanc (Fume Blanc, Sauvignon Bianco, Muskat-Silvaner, Muskat-Sylvaner) ta odmiana winorośli pochodzi z Francji, gdzie np. w Bordeaux głównie kupażuje się ją z Semillon. Obecnie we Francji szczep najczęściej jest kojarzony z Doliną Loary. Ze względu na stosunkowo wczesne dojrzewanie może być uprawiany w chłodniejszym klimacie. Dzięki temu wina mają wyższą kwasowość niż np. Chardonnay. Generalnie daje wina bardzo świeże, najbardziej wyróżniającym aromatem jest aromat trawy. Inne aromaty spotykane w winach produkowanych z tej winorośli to: agrest, zioła, pokrzywa czy liście czarnej Porzeczki, w cieplejszym klimacie i większej dojrzałości wyczuwalne są nuty owoców cytrusowych i tropikalnych. W procesie winifikacji unika się styczności beczką dębową, która może tłumić żywotność i naturalną energię wina. Winorośl raczej daje wina z małym potencjałem do starzenia, gdyż z wiekiem traci swoje najważniejsze atrybuty. Drugą ojczyzną Sauvignon Blanc została Nowa Zelandia, której region Marlborough ma wręcz idealne warunki dla tej winorośli. W chwili obecnej uprawiana jest w wielu zakątkach winiarskiego świata; Chile, Kalifornia, Południowa Afryka, Austria czy też północna część Włoch. Popularne blendy: Sauvignon Blanc Semillon, Chardonnay Sauvignon Blanc, Sauvignon Blanc Verdejo.
winne grono szczep semillon
Sémillon (Aliasy: Malaga, Chevrier, Columbier, Blanc Doux, Wyndruif) Semillon jest jednym z niedocenionych bohaterów świata win. Z tego winogrona o złotej skórce produkuje się najbardziej znane i szanowane słodkie wina we Francji (zwłaszcza Sauternesi Barsac), oraz niektóre z najlepszych wytrawnych białych win Australii ( szczególnie tych z Hunter Valley). Wina z tego szczepu posiadają wiele styli, w jakich możemy je smakować, od świeżych w kupażu z innymi szczepami (głównie z Sauvignon Blanc), przez dojrzałe wina monoszczepowe w tym także beczkowe. Odmiana ma potencjał do starzenia i co najważniejsze naprawdę z biegiem lat zyskuje dodatkowe walory. W cieplejszych klimatach możemy poczuć aromaty moreli, brzoskwini, mango czy jabłka i grejpfruta, w chłodniejszym klimacie, w winach młodszych spotykamy trawę, szparagi, zielony groszek czy pokrzywę. Popularne mieszanki Sauvignon Blanc Semillon, Chardonnay Semillon.
winne grono szczep silvaner

Silvaner

(Sylvaner, Grüner Silvaner) Pochodzi z Austrii jako krzyżówka Ostterreichisch Weiss i Traminera. Kiedyś odmiana ta była podstawową odmianą winiarzy niemieckich z uwagi na jej małe wymagania. Silvaner produkuje głównie wina wytrawne, kwasowe z wyraźną nutą mineralną czy wręcz ziemistością, oraz subtelnymi aromatami dymu wędzarnianego, Często porównywany jest z rieslingiem.
Dziś rośnie w Palatynacie, Nadrenii, Frankonii, Szwajcarii i w Alzacji.

winne grono szczep torrontes
Torrontes
(Malvasia, Torrontel, Torrontel Riojano) Odmiana typowa dla Argentyny, jest zróżnicowana i posiada kilka podgatunków najpopularniejszy to Torrontes Riojano.
Bardzo aromatyczna, o zapachach kwiatowych, lekko pikantna, podobna do Muscat, produkuje się z niej głównie białe wina wytrawne.
Poza Argentyną rośnie w Chile i w mniejszym stopniu w Urugwaju, a także w Galicji, choć nie jest jasne czy hiszpański Torrontes ma związek z południowoamerykańskim.
Popularne szczep: Chardonnay Torrontes.

winne grono szczep Trajadura

Trajadura

Jedna z głównych odmian winorośli znajdujących się w Portugalskim Vinho Verde. Często w połączeniu z Loureiro, Alvarinho (Albarino) i Arinto. Trajadura dodaje ciało i alkohol tych win, a także aromaty jabłka i intensywnych cytrusów. Szczep jest coraz częściej używany do wysokiej jakości win monoszczepowych.
Głównym atutem Trajadura dla plantatorów jest jego stosunkowo niska kwasowość i wysoki poziom alkoholu, które pomagają zapewnić balans w mieszanych białych win regionu. Trajadura jest również szeroko stosowana w Galicji, w Hiszpanii, gdzie jest znana jako Treixadura. Tutaj jest głównym szczepem w apelacji Ribeiro, a także łączy się z innymi dozwolonymi odmianami w tym Godello, Albarino, Palomino i Macabeo. Może on również być zmieszany z Albarino w Rias Baixas . Synonimy obejmują: Treixadura, Trincadeira.
winne grono szczep Tsolikouri

Tsolikouri

Odmiana Tsolikouri (Tsolikauri) jest w stanie produkować wysokiej jakości wina. Jest szeroko rozpowszechniona w całej zachodniej Gruzji.
Szczep jest zawarty w oficjalnym wykazie odmian winorośli, rekomendowanych do uprawy w Gruzji.
Dojrzewa w środku października. Tsolikouri jest odporny na główne choroby grzybowe, ale jego odporność na mróz jest niska. Warunki uprawy w zachodnich regionach Gruzji - połączenie ciepłego klimatu i wielu godzin słonecznych powodują, że winogrona Tsolikouri osiągają naturalnie wysoki poziom cukru.
Wina Tsolikouri są energetyczne, świeże i jasnożółte. Podczas starzenia w dębowych beczkach, wina nabywają miękkiego bukietu.winne grono szczep Tsulukidzis Tetra Tsulukidzis Tetra

Synonimy to Ratchuli Tetra, Albilio Krismki. Tsulukidzis Tetra rozprzestrzenia się w województwie Ratcha-Lechkhumi. Jest ono zawarte w oficjalnym wykazie odmian winorośli, rekomendowanych do uprawy w Gruzji.
Czas dojrzewania wypada w połowie września. Wydajność jest wysoka. Tsulikidzis Tetra ma dobrą odporność wobec pleśni i oidium (mączniak prawdziwy winorośli). Odmiana jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości win wytrawnych i pół-słodkich w okręgach Ambrolauri i ONI w Gruzji oraz jakościowych win deserowych na Krymie, Uzbekistanie i Kazachstanie.

winne grono szczep ugni blanc

Trebbiano

(Ugni Blanc, St Emillion, Thalia, Biały Hermitage, Malvasia Fina, Santoro) Stosunkowo mało znane Trebbiano jest jednym z najczęściej sadzonych szczepów białych winogron na świecie, nie tylko na potrzeby win, ale także brandy i octów balsamicznych.
Najbardziej popularny we Włoszech, choć nie ma wielkiego prestiżu, jest obecny w większości mieszanek, także tych czerwonych, często występuje w połączeniu z odmianą Malvasia. Zazwyczaj daje wina odświeżające lub po prostu przyjemne. We Francji (głównie na południu) spotykana pod nazwą Ugni Blanc, w regionie Cognac i Armagnac nazywana jest St-Émilion.

winne grono szczep verdejo
Verdejo
Początki Verdejo pozostają niejasne. Prawdopodobne, że jest to lokalny szczep północno-zachodniej Hiszpanii. W następstwie plagi filoksery został zapomniany na setki lat, na szczęście ostatnio dzięki hiszpańskim producentom został reaktywowany. Bez względu na pochodzenie odmiany, to region Rueda jest teraz jego niekwestionowanym domem. Odmiana jest tu niezwykle skuteczna, i nie jest uprawiana niemal nigdzie indziej w Europie. Sukces szczepu w Hiszpanii spowodował, że jest wypróbowywane w różnych odległych miejscach, jak Australia i Kalifornia.
Wina Verdejo posiadają wysoką kwasowość, z aromatami cytryny, zielonego jabłka, gruszki, kiwi, czasami grzybów i z upływem czasu nabierają orzechowego smaku.

winne grono szczep pedro viognier

Viognier

Rzadko spotykana, stosunkowo wymagająca odmiana, prawdopodobnie pochodzi z Chorwacji. Uprawiana głównie w Dolinie Rodanu.
Charakteryzuje się jedwabną, przyjemną strukturą, wyczuwalne aromaty jabłek, moreli, brzoskwini, białego pieprzu, dając przy tym wino o wysokiej zawartości alkoholu i niskim poziomie kwasowości. Zazwyczaj bardzo owocowe w aromacie, nadające się głównie do picia jako wino młode.
Obecnie uprawiany również w Langwedocji i Roussillon oraz w Kalifornii i Australii.

winne grono szczep Xarello Xarello

Szczep białych winogron z Katalonii, północno-wschodniej Hiszpanii, jest jednym z najczęściej sadzonych w regionie. Jest on używany do różnych stylów wina, ale jest najbardziej znany z musującego wina Cava, w którym jest zwykle zmieszany z dwoma innymi klasycznymi odmianami winogron hiszpańskich Macabeo i Parellada. Xarello jest ceniony przez winiarzy dla kwasowej struktury co wyróżnia go jako jeden z najlepszych szczepów wina białego Hiszpanii. Ma grube skórki, wysoką zawartość polifenoli i oferuje doskonałą równowagę cukrów i kwasów. Jest to w dużej mierze odpowiedzialne za zdolności dojrzewania najlepszych win Cava. Synonimy: Pansa Blanca, Xarel-lo.


<- - powrót

* Francja
* Hiszpania
* Włochy
* Chile
* Argentyna
* USA
* Portugalia
* Niemcy
* Australia
* Nowa Zelandia

Regiony winiarskie


Żeby móc coś powiedzieć o winie, dobrze jest wiedzieć skąd pochodzi. Dlatego też w niniejszym dziale prezentujemy informacje o regionach winiarskich w krajach wiodących prym w produkcji wina.


mapa regiony winiarskie Francja FRANCJA

* Bordeaux
* Burgundia
* Dolina Rodanu
* Langwedocja-Roussillon
* Szampania
* Alzacja
* Dolina Loary
* Sabaudia-Bugey
* Jura
* Prowansja
* Południowy Zachód

Uprawa winorośli we Francji, pod względem powierzchni, jest na drugim miejscu na świecie, pod względem wielkości produkcji wina Francja jest liderem (choć w niektórych latach wyprzedzają ją Włochy). Francuski system klasyfikacji win jest skomplikowany. W większości przypadków producenci starają się oznaczyć wino określeniem, które będzie jak najbardziej ograniczone terytorialnie. Brzmi to może dziwnie, ale im dokładniejsze oznaczenie pochodzenia winogron tym wino ma większe uznanie.
Wśród apelacji wyróżnia się apelacje makroregionalne, obejmujące całe regiony np. AOC Bordeaux; apelacje regionalne o mniejszym obszarze produkcji, rozpościerające się na obszarze kilku do kilkudziesięciu gmin i biorące swoją nazwę od nazwy regionu, np. Haut-Médoc AOC; apelacje subregionalne często biorące nazwę od jednej z miejscowości leżącej na terenie apelacji np. Bandol AOC; wina z apelacji gminnych, gdzie certyfikowany rejon upraw jest ograniczony do jednej gminy; wina z tzw. cru, pochodzące ze ściśle określonej i sklasyfikowanej winnicy.
Dodatkowym kłopotem jest fakt, że w poszczególnych makroregionach obowiązują odmienne zasady określania apelacji.

Bordeaux. Region winiarski Bordeaux obejmuje dobrze dostosowane do uprawy winorośli obszary położonego w południowo-zachodniej Francji departamentu Żyronda. Leży u ujścia rzek Garonny i Dordogne. Wina bordeaux, to z reguły mieszanki (cuvees), wytwarzane z kilku osobno winifikowanych szczepów winogron. Kupażowanie wina ma na celu uwypuklenie cech siedliskowych (terroir) i stylu producenta (chateau). Zwykle używa się dwóch odmian, czasem trzech, a nawet pięciu, a ich proporcje mogą zależeć od warunków, w jakich dojrzewały winogrona w danym roku.
Na etykietach nie spotyka się raczej listy szczepów, ale sława tutejszego wina opiera się na uprawie niemal wyłącznie odmian o wysokim potencjale jakościowym. 80% win w regionie to wina czerwone. Klasyczne czerwone wina bordeaux są wytwarzane przede wszystkim z trzech szczepów: Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc. Czasem w skład mieszanek wchodzą podwyższający kwasowość petit Verdot i intensyfikujący kolor Malbec oraz niezwykle rzadko powszechny kiedyś Carmenere. Wśród win białych odmian naturalnie słodkich dominuje Semillon. Natomiast Sauvignon Blanc przoduje jako surowiec do produkcji win białych wytrawnych. Można wyróżnić pięć wyraźnie odmiennych od siebie podregionów:
Medoc rozciąga się przez 70 km na lewym brzegu Żyrondy na północny-zachód od Bordeaux.
Graves, położony na południe od Bordeaux, na lewym brzegu Garonny.
Entre-Deux-Mers, pagórkowaty obszar między Garonną i Dordogne.
Libournais jest określeniem okolic miasta Libourne na prawym brzegu Dordogne.
Na północnym brzegu Żyrondy, na północny-zachód od Libournais leżą Blayais i BourgeRegiony winiarskieais.
W regionie Bordeaux istnieje silnie rozbudowany system ponad 50 apelacji. W pewnym uproszczeniu da się wyróżnić trzy poziomy w hierarchii według reguły: im mniejszy obszar apelacji, tym wyższa jakość, uznanie i ceny tamtejszych win.
Regionalne apelacje AOC Bordeaux i AOC Bordeaux Superieur obejmują cały departament Żyrondy. Jako czerwone AOC Bordeaux Superieur są sprzedawane bogate, nadające się do starzenia wina czerwone, a jako Bordeaux AOC, te bardziej owocowe, do picia za młodu.
Wyższą klasę tworzą apelacje subregionalne, obejmujące fragmenty całego regionu: Médoc wina czerwone z obszaru Médoc, Haut-Médoc, ograniczona do wyżej położonej, południowej części Médoc, Graves, na terenach na południe od Garonny i Bordeaux, w której produkuje się zarówno wina, jak i czerwone, Entre-Deux-Mers ograniczona do białych win wytrawnych oraz położone w większości na prawym brzegu Dordogne Côtes de Bordeaux: Côtes de Bourg, Côtes de Blaye, Premires Côtes de Bordeaux, Côtes de Bordeaux-Saint-Macaire, Côtes de Castillon i Côtes-de-Francs.
Najwyższą kategorią są apelacje gminne, z których każda ogranicza się do jednej lub kilku sąsiadujących ze sobą gmin. To z tej grupy pochodzą najsłynniejsze i najdroższe wina. Wiele z apelacji gminnych ogranicza się do win czerwonych. Dotyczy to Margaux, Moulis, Listrac, Saint-Julien, Pauillac, Saint-Estphe w Médoc oraz Saint-Émilion i Pomerol. W Pessac-Léognan, apelacji graniczącej z miastem Bordeaux wytwarza się wina czerwone i białe. Sauternes, Barsac i Cerons po południowej stronie Garonny, a także Cadillac, Loupiac, Sainte-Croix-du-Mont i Sainte-Foy-Bordeaux na drugim brzegu obejmują naturalnie słodkie wina białe. Apelacjami gminnymi etykietowane jest niecałe 16% całkowitej produkcji regionu. Apelacje:

* Barsac
* Blaye
* Bordeaux
* Bordeaux Clairet
* Bordeaux Côtes de Francs
* Bordeaux Mousseux
* Bordeaux Rosé
* Bordeaux Sec
* Bordeaux Supérieur
* Bourg lub Bourgeais
* Cadillac
* Canon-Fronsac
* Cérons
* Côtes de Blaye
* Côtes de Bordeaux Saint-Macaire
* Côtes de Bourg
* Côtes de Castillon
* Crémant de Bordeaux
* Entre-deux-Mers
* Entre-deux-Mers - Haut-Benauge
* Fronsac
* Graves
* Graves de Vayres
* Graves Supérieures
* Bordeaux Haut-Benauge
* Haut-Médoc
* Lalande de Pomerol
* Listrac-Médoc
* Loupiac
* Lussac - Saint-Émilion
* Margaux
* Médoc
* Montagne - Saint-Émilion
* Moulis lub Moulis-en-Médoc
* Néac
* Pauillac
* Pessac-Léognan
* Pomerol
* Premieres Côtes de Blaye
* Premieres Côtes de Bordeaux
* Puisseguin Saint-Émilion
* Saint-Émilion
* Saint-Émilion grand cru
* Saint-estephe
* Saint-Georges - Saint-Émilion
* Saint-Julien
* Sainte-Croix-du-Mont
* Sainte-Foy - Bordeaux
* Sauternes

<- - regiony winiarskie

Burgundia - jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich świata. Winnice ciągną się wąskim pasem od Dijon na północy po Lyon na południu. Cały region dzieli się na sześć podstawowych apelacji.
Chablis. Podregion znajdujący się na północy, oddalony o 100 km od pozostałych winnic Burgundii, jest miejscem, w którym od ponad 1400 lat produkuje się najwyższej jakości białe wina ze szczepu Chardonnay. Hierarchia tych win jest następująca: szczyt tworzy 7 Grand Cru, następnie idzie 29 Premier Cru, trzeci poziom jakości tworzą zwykłe Chablis, produkowane z gron Chardonnay uprawianych w regionie Chablis, ostatni, najniższy poziom jakości tworzą Petit Chablis małe Chablis.
W regionie Chablis, podobnie jak w innych podregionach, produkuje się również wina klasy AOC (Bourgogne, Bourgogne Ordinaire, Bourgogne Irancy, Bourgogne Aligoté), zarówno czerwone, białe i różowe.
Côte dOr, czyli złoty stok, będący ojczyzną najbardziej prestiżowych burgundów tworzą Cite de Nuits i Côte de Beaune.
Côte de Nuits. W tutejszych winnicach produkuje się najlepsze na świecie czerwone wina ze szczepu Pinot Noir, złożone i niezwykle eleganckie, które można starzeć czasami nawet przez dekady.
Côte de Beaune. Podregion znany z win czerwonych i białych. Pochodzące stąd białe wina są, obok tych z Chablis, najlepszymi w Burgundii.
Côte Chalonnaise. Podregion dostarczający mniej prestiżowych win niż te z Côte dOr, ale za to posiadających bardzo dobrą relację jakości do ceny.
Mâconnais. Podobnie jak Côte Chalonnaise produkuje tańsze wina, przeznaczone do spożycia raczej zaraz po zabutelkowaniu. O ile wytwarzane tu wina czerwone są dość mierne, to pochodzące stąd białe wina ze szczepu Chardonnay mogą stanowić konkurencję dla tych z Chablis i Cite de Beaune.
Beaujolais. Apelacja słynąca z niezwykle owocowych, świeżych i młodych win, powstających z czerwonego szczepu Gamay. Najbardziej popularnym rodzajem beaujolais jest beaujolais Nouveau, które wytwarza się i butelkuje praktycznie zaraz po zbiorach. Wina tego podregionu powstają metodą maceracji węglowej. Całe grona fermentują w kadziach pod ochronną warstwą gazu. Dzięki temu właśnie uzyskuje się wina obdarzone może mało złożoną strukturą, ale za to charakteryzujące się pięknym kolorem i wspaniałą owocowością. Klasyfikacja win Burgundzkich, w ogólnym zarysie, wygląda następująco:
AOC Bourgogne, podstawowa apelacja przeznaczona dla win niekwalifikujących się do wyższych rang. AOC regionalne, obejmuje grupy wiosek, które nie kwalifikują się do uzyskania indywidualnych apelacji. AOC regionalne dla poszczególnych villages. AOC Village Premier Cru (w Burgundii jest ich 600). AOC Grand Cru (jest ich 32) pochodzące już nie tyle z najlepszych winnic, co z najlepszych działek.
Apelacje:

* Aloxe-corton
* Auxey Duresses
* Bâtard Montrachet
* Beaune
* Bienvenues Bâtard Montrachet
* Blagny
* Bonnes Mares
* Bourgogne
* Bourgogne Aligoté
* Bourgogne Chitry
* Bourgogne Clairet
* Bourgogne Clairet Côte Chalonnaise
* Bourgogne Clairet Côtes d'Auxerre
* Bourgogne Clairet Hautes Côtes de Beaune
* Bourgogne Clairet Hautes Côtes de Nuits
* Bourgogne Grand Ordinaire
* Bourgogne Grand Ordinaire clairet
* Bourgogne Grand Ordinaire rosé
* Bourgogne Côte Chalonnaise
* Bourgogne Côte Saint-Jacques
* Bourgogne Côtes d'Auxerre
* Bourgogne Côtes du Couchois
* Bourgogne Coulanges-la-Vineuse
* Bourgogne Epineuil
* Bourgogne Hautes côtes de Beaune
* Bourgogne Hautes côtes de Nuits
* Bourgogne La Chapelle Notre-Dame
* Bourgogne La Chapelle Notre-Dame Clairet
* Bourgogne La Chapelle Notre-Dame Rosé
* Bourgogne le Chapitre
* Bourgogne le Chapitre Clairet
* Bourgogne le Chapitre Rosé
* Bourgogne Montrecul
* Bourgogne Montrecul Clairet
* Bourgogne Montrecul Rosé
* Bourgogne Mousseux
* Bourgogne Passe-tout-Grains
* Bourgogne Ordinaire
* Bourgogne Ordinaire Clairet
* Bourgogne Ordinaire Rosé
* Bourgogne Rosé
* Bourgogne Rosé Côtes d'Auxerre
* Bourgogne Rosé Côte chalonnaise
* Bourgogne Rosé Hautes Côtes de Beaune
* Bourgogne Rosé Hautes Côtes de Nuits
* Bourgogne Vézelay
* Bouzeron
* Chablis
* Chablis Grand Cru
* Chablis Premier Cru
* Chambertin
* Chambertin-Clos-de-Beze
* Chambolle-Musigny
* Chapelle Chambertin
* Charlemagne
* Charmes Chambertin
* Chassagne-Montrachet
* Chevalier Montrachet
* Chorey-les-Beaune
* Clos de la Roche
* Clos des Lambrays
* Clos de Tart
* Clos de Vougeot
* Clos Saint-Denis
* Corton
* Corton Charlemagne
* Côte de Beaune
* Côte de Beaune Villages
* Côtes de Nuits Villages
* Crémant de Bourgogne
* Criots Bâtard Montrachet
* Échezeaux
* Fixin
* Gevrey-Chambertin
* Givry
* Grands Échezeaux
* Griotte Chambertin
* Irancy
* Ladoix
* La Grande Rue
* La Romanée
* La Tâche
* Latricieres Chambertin
* Mâcon
* Mâcon Supérieur
* Mâcon Villages
* Maranges
* Marsannay
* Marsannay rosé
* Mazis Chambertin
* Mazoyeres Chambertin
* Mercurey
* Meursault
* Montagny
* Monthélie
* Montrachet
* Morey-Saint-Denis
* Musigny
* Nuits-Saint-Georges
* Pernand-Vergelesses
* Petit Chablis
* Pinot Chardonnay-Mâcon
* Pommard
* Pouilly Fuissé
* Pouilly Loché
* Pouilly-Vinzelles
* Puligny-montrachet
* Richebourg
* Romanée Conti
* Romanée Saint Vivant
* Ruchottes-Chambertin
* Rully
* Saint-Aubin
* Saint-Bris
* Saint-Romain
* Saint-Véran
* Santenay
* Savigny lub Savigny-les-Beaune
* Viré-Clessé
* Volnay
* Vosne-Romanée
* Vougeot
Apelacje AOC w Beaujolais
* Beaujolais
* Beaujolais Supérieur
* Beaujolais Villages
* Brouilly
* Chénas
* Chiroubles
* Côte de Brouilly
* Fleurie
* Juliénas
* Morgon
* Moulin a Vent
* Régnié
* Saint-Amour

<- - regiony winiarskie

Dolina Rodanu. To jeden z najstarszych i drugi, co do wielkości region Francji. Apelacja Cotes du Rhone jest podstawowa, kolejnym szczeblem jest ogólna apelacja Cotes de Rhone Villages przyznawana gminom wykazującym szczególne winiarskie cechy. Niektóre z nich mogą dodatkowo w nazwie apelacji umieścić nazwę gminy np. Cotes du Rhone Villages Saint-Maurice-sur-Eygues.
Dolina Rodanu wyraźnie dzieli się na część północną, między Vienne a Valence oraz część południową, między Montelimar a Awinionem. Na północy podstawowym szczepem czerwonym jest Syrah, białym - Viognier. Na południu pośród odmian czerwonych dominuje Grenache, Cinsaut, Mourvedre, Carignan, ale w mieszankach używa się także Syrah. Wśród białych odmian najbardziej rozpowszechniona jest Clairette.
Prestiż jest kluczowym wyróżnikiem pomiędzy północnym i południowym obszarem Doliny Rodanu. Północ oferuje stare i cenione apelacje, takie jak Hermitage i Cote Rotie, ale stanowi jedynie 5 % całkowitej produkcji wina doliny. Pozostałe 95% na południu ma mniej prestiżowe apelacje, ze specjalnym wyjątkiem potężnego Chateauneuf-du- Pape.
Apelacje:

* Anjou
* Anjou-Coteaux de la Loire
* Anjou Gamay
* Anjou mousseux
* Anjou pétillant
* Anjou Villages
* Anjou Villages Brissac
* Blanc fumé de Pouilly
* Bonnezeaux
* Bourgueil
* Cabernet d'Anjou
* Cabernet de Saumur
* Chaume 1er cru des Coteaux du Layon
* Cheverny
* Chinon
* Côte roannaise
* Coteaux de l'Aubance
* Coteaux du Giennois
* Coteaux de Saumur
* Coteaux du Layon
* Coteaux du Loir
* Coteaux du Vendômois
* Côtes du Forez
* Cour-Cheverny
* Crémant de Loire
* Jasnieres
* Menetou Salon
* Montlouis-sur-Loire
* Montlouis-sur-Loire mousseux
* Montlouis-sur-Loire pétillant
* Muscadet
* Muscadet-Coteaux de la Loire
* Muscadet-Côtes de Grandlieu
* Muscadet Sevre-et-Maine
* Orléans
* Orléans-Cléry
* Pouilly Fumé
* Pouilly-sur-Loire
* Quarts de Chaume
* Quincy
* Reuilly
* Rosé d'Anjou
* Rosé d'Anjou pétillant
* Rosé de Loire
* Saint-nicolas-de-bourgueil
* Sancerre
* Saumur
* Saumur Champigny
* Saumur mousseux
* Saumur pétillant
* Savennieres
* Savennieres Coulée de Serrant
* Savennieres Roche aux Moines
* Touraine
* Touraine Amboise
* Touraine Azay-le-Rideau
* Touraine Mesland
* Touraine Mousseux
* Touraine Noble Joué
* Touraine pétillant
* Valençay
* Vouvray
* Vouvray Mousseux
* Vouvray Pétillant

<- - regiony winiarskie

Langwedocja-Roussillon. Winnice w Langwedocji zajmują przede wszystkim nadmorskie równiny, zaś te w Roussillon wąskie doliny górskie. Najważniejsza część okresu wegetacyjnego (od maja do sierpnia) jest bardzo sucha, a większość rocznych opadów przypada na zimę. Równiny Langwedocji są najsuchszą i najgorętszą częścią Francji[9]. Śródziemnomorski klimat sprzyja uprawie na masową skalę. Średnia roczna temperatura wynosi 14 °C.
Większość wina produkowanego w Langwedocji to zwykłe wino stołowe, dużo jest też win naturalnie słodkich. Wina z Langwedocji mogą być oznaczane w różnoraki sposób, począwszy od dość ogólnych określeń regionalnych jak np. Vin de Pays d'Oc po dokładne określenia geograficzne zdradzające możliwy wachlarz użytych odmian winogron, jak np. Corbires albo Minervois. Podstawową białą odmianą jest Chardonnay, inne to m.in. Sauvignon Blanc, Grenache Blanc, Viognier oraz Mauzac, Muscat Blanc i Muscat of Alexandria. Czerwone odmiany winorośli to Grenache, Syrah, Carignan, Cinsault oraz Mourvedre, Cinsault.

Apelacje AOC w Langwedocji:
* Blanquette de Limoux
* Blanquette Méthode Ancestrale
* Cabardes
* Clairette de Bellegarde
* Clairette du Languedoc
* Corbieres
* Coteaux du Languedoc
* Crémant de Limoux
* Faugeres
* Fitou
* Frontignan
* Limoux
* Malepere
* Minervois
* Minervois - La Liviniere
* Muscat de Frontignan
* Muscat de Lunel
* Muscat de Mireval
* Muscat de Saint-Jean-de-Minervois
* Saint-Chinian
* Vin Frontignan
Apelacje AOC w Roussillon:
* Banyuls
* Banyuls Grand Cru
* Banyuls Grand Cru Rancio
* Banyuls Rancio
* Collioure
* Côtes du Roussillon
* Côtes du Roussillon Villages
* Côtes du Roussillon Villages Caramany
* Côtes du Roussillon Villages Latour de France
* Côtes du Roussillon Villages Lesquerde
* Côtes du Roussillon Villages Tautavel
* Grand Roussillon
* Grand Roussillon Rancio
* Maury
* Maury Rancio
* Muscat de Rivesaltes

<- - regiony winiarskie

Szampania. Szampania to jeden z mniejszych, ale najbardziej znany, nawet wśród laików, rejon winiarski. Jest on położony w północno-wschodniej części Francji. Uważany za jeden z najważniejszych rejonów ze względu na produkowane tu i słynne na całym świecie wina musujące o nazwie własnej Szampan (Champagne). Podstawowe szczepy winogron to białe Chardonnay lub ciemnoskóre winogrona Pinot Noir i Pinot Meunier.
W Szampanii wyróżniamy wina Cuvée de prestige, czyli w tym przypadku szampan mieszany z różnych winogron i roczników, który producent uważa za swoje szczytowe osięgnięcie np. Louis Roederer: Cristal, Laurent-Perrier 's: Grand Sicle, Moet & Chandon: Dom Perignon , Duval-Leroy: Cuvée Femme czy Pol Roger: Cuvée Sir Winston Churchill.
Częstym oznaczeniem szampanów jest Blanc de Blanc - termin, który oznacza "białe z białych" i jest wykorzystywany do oznaczenia szampana wytworzonego wyłącznie z winogron Chardonnay lub w rzadkich przypadkach z Pinot Blanc. Analogicznie Blanc de Noirs "biały z czarnych" oznacza białe wino produkowane w całości z czarnych winogron.
Apelacje AOC w Szampanii:

* Champagne
* Coteaux Champenois
* Rosé des Riceys

<- - regiony winiarskie

Alzacja Lata są suche i słoneczne, a jesień często pełna słońca, co pozwala na dojrzewanie winogron, mimo wysunięciu tego regionu daleko na północ i wschód. Ponadto możliwe są późne zbiory dotkniętych tak zwaną szlachetną pleśnią gron, z których wytwarza się naturalnie słodkie wina. Alzacki system nazw apelacji jest wyjątkiem wyróżniającym się od ogólnie stosowanego we Francji (być może spowodowane to jest niemieckimi wpływami).
Apelacje w swojej nazwie często zawierają nazwę szczepu, z którego powstaje wino. Większość alzackich win to wina jednoszczepowe. Alzacja produkuje jedne z najbardziej niepowtarzalnych win białych, nadzwyczaj aromatycznych, o wyróżniającym się smaku. Odwiedzający Alzację od razu zauważają smukłe zielone butelki (flutes) i często mylą wina alzackie z niemieckimi winami mozelskimi. Wina alzackie nie smakują tak jak w Niemczech, są na ogół bardziej wytrawne, bogatsze, mniej kwaskowe i mają więcej alkoholu.
Apelacje AOC w Alzacji:

* Alsace
* Alsace Chasselas lub Gutedel
* Alsace Edelzwiker
* Alsace Gewurztraminer
* Alsace Grand Cru
* Alsace Klevener de Heiligenstein
* Alsace Muscat
* Alsace Pinot lub Klevener
* Alsace Pinot gris
* Alsace Pinot noir
* Alsace Riesling
* Alsace Sylvaner
* Côtes de Toul
* Crémant d'Alsace

<- - regiony winiarskie

Dolina Loary. To region ciągnący się, na przestrzeni grubo ponad 800 kilometrów od Atlantyku wzdłuż Loary i jej dopływów aż do Burgundii i Beaujolais. Dzieli się na 5 subregionów: Źródła Loary (La Limagne), Górna Loara (Le Vignoble du Centre), Turenia (La Touraine), Andegawenia (Anjou-Saumur) i Bretania (Pays Nantais). Na tak rozległym obszarze apelacje AOC dopuszczają dużą różnorodność szczepów jako podstawowe w produkcji wina (choć nie jest ich tak dużo jak w regionie Sud-Ouest). Najważniejsze szczepy z których produkuje się wina białe to Muscadet, Sauvignon Blanc i Chenin Blanc. Podstawą do produkcji win czerwonych są szczepy Cabernet Franc, Gamay i Pinot Noir.

* Anjou
* Anjou-Coteaux de la Loire
* Anjou Gamay
* Anjou mousseux
* Anjou pétillant
* Anjou Villages
* Anjou Villages Brissac
* Blanc fumé de Pouilly
* Bonnezeaux
* Bourgueil
* Cabernet d'Anjou
* Cabernet de Saumur
* Chaume 1er cru des Coteaux du Layon
* Cheverny
* Chinon
* Côte roannaise
* Coteaux de l'Aubance
* Coteaux du Giennois
* Coteaux de Saumur
* Coteaux du Layon
* Coteaux du Loir
* Coteaux du Vendômois
* Côtes du Forez
* Cour-Cheverny
* Crémant de Loire
* Jasnieres
* Menetou Salon
* Montlouis-sur-Loire
* Montlouis-sur-Loire mousseux
* Montlouis-sur-Loire pétillant
* Muscadet
* Muscadet-Coteaux de la Loire
* Muscadet-Côtes de Grandlieu
* Muscadet Sevre-et-Maine
* Orléans
* Orléans-Cléry
* Pouilly Fumé
* Pouilly-sur-Loire
* Quarts de Chaume
* Quincy
* Reuilly
* Rosé d'Anjou
* Rosé d'Anjou pétillant
* Rosé de Loire
* Saint-nicolas-de-bourgueil
* Sancerre
* Saumur
* Saumur Champigny
* Saumur mousseux
* Saumur pétillant
* Savennieres
* Savennieres Coulée de Serrant
* Savennieres Roche aux Moines
* Touraine
* Touraine Amboise
* Touraine Azay-le-Rideau
* Touraine Mesland
* Touraine Mousseux
* Touraine Noble Joué
* Touraine pétillant
* Valençay
* Vouvray
* Vouvray Mousseux
* Vouvray Pétillant

<- - regiony winiarskie

Sabaudia-Bugey. Savoie jest regionem, który znajduje się w podnóża Alp. Wina są w większości białe, wykonane z odmian winogron Chasselas, Jacqure, Altesse, Verdesse, Chardonnay i Roussanne, choć jest też kilka (stosunkowo lekkich) czerwonych produkowanych z Mondeuse, Gamay Noir i czasami Pinot Noir, i różowe z Gamay.
Zwykle z Sabaudią kojarzy się także wina sąsiadujących winnic Bugey. Na niewielkim obszarze wytwarza się tam wina regionalne bez własnych apelacji. W przybliżeniu po 1/3 czerwonych, białych i musujących, w tym win naturalnych perlistych (np. Cerdon).
Apelacje Sabaudii:

* Crépy
* Mousseux de Savoie
* Pétillant de Savoie
* Roussette de Savoie
* Vin de Savoie
* Vin de Savoie Ayze Mousseux
* Vin de Savoie Ayze Pétillant
* Vin de Savoie Mousseux
* Vin de Savoie Pétillant
* Seyssel
* Seyssel Mousseux

<- - regiony winiarskie

Jura. Największą specjalnością i osobliwością Jury są białe wina zwane żółtymi (vin jaune), o intensywnym żółtym kolorze i aromacie orzechów, igliwia, curry i smardzów oraz wino słomkowe (vin de paille), które zyskało swoją nazwę dzięki technologii produkcji - grona zbiera się pojedynczo i przed tłoczeniem suszy na słomianych matach, przez co w owocach znacznie zwiększa się zawartość cukru i tłoczony moszcz przypomina słodki syrop.
Podstawowe szczepy win białych to Savagnin i Chardonnay (zwany tu Melon d'Arbois). Wina czerwone oparte na lokalnych odmianach Poulsard i Trousseau rosnących na czerwonym marglu, są mocno garbnikowe i ostre, mają przy tym jasną barwę i oryginalny aromat.
Apelacje AOC w regionie Jura:

* Arbois
* Arbois mousseux
* Arbois mousseux Pupillin
* Arbois Pupillin
* Château-Chalon
* Côte du Jura Mousseux
* Côtes du Jura
* Crémant du Jura
* L'Étoile
* L'Étoile Mousseux

<- - regiony winiarskie

Prowansja. O producentach z tego regiony mówi się, ze produkują niewielką ilość przeciętnego wina, ale za to w wysokiej cenie. Być może rozleniwia producentów śródziemnomorski klimat, a może sztuczny popyt wywołany przez sąsiedztwo lazurowego wybrzeża, a zatem masy turystów. Region, znany przede wszystkim z produkcji różowego wina, najlepszego do spożycia na miejscu. Wśród odmian czerwonych jest głównie Grenache oraz Cinsault i Mourvedre. Wina białe produkowane są głównie z Ugni Blanc, Bourboulenc, Clairette i Viognier.
Apelacje AOC w Prowansji:

* Vin de Bandol
* Vin de Bellet
* Cassis
* Coteaux d'Aix-en-Provence
* Coteaux de Pierrevert
* Coteaux Varois
* Côtes de Provence
* Les Baux de Provence
* Palette

<- - regiony winiarskie

Południowy Zachód (Akwitania i Środkowe Pireneje). To duży obszar porozrzucanych podregionów, zróżnicowanych pod względem gleby i mikroklimatu. Tutejsze wina stanowią poważną konkurencję dla innych, bardziej znanych w świecie regionów. Południowy Zachód jest prawdziwym muzeum winnych szczepów z wieków ubiegłych. Do dziś uprawia się tu zapomniane we Francji, a popularne w Nowych Światach, jak Malbec, czy Tanat, a także kilkadziesiąt gatunków winorośli, nieznanych w innych regionach winiarskich.
Apelacje AOC w Sud-Ouest:

* Béarn
* Béarn-Bellocq
* Bergerac
* Bergerac Sec
* Buzet
* Cahors
* Côtes de Bergerac
* Côtes de Bergerac moelleux
* Côtes de Duras
* Côtes de Montravel
* Côtes du Frontonnais
* Côtes du Frontonnais Fronton
* Côtes du Frontonnais Villaudric
* Côtes du Marmandais
* Gaillac
* Gaillac Doux
* Gaillac Mousseux
* Gaillac Premieres Côtes
* Haut-Montravel
* Irouléguy
* Jurançon
* Jurançon Sec
* Madiran
* Marcillac
* Monbazillac
* Montravel
* Pacherenc du Vic-Bilh
* Pacherenc du Vic-Bilh sec
* Pécharmant
* Rosette
* Saussignac

<- - regiony winiarskie       <- - o winie

mapa regiony winiarskie Hiszpania HISZPANIA

* Andaluzja
* Aragonia
* Estremadura
* Galicja
* Kastylia - La Mancha
* Kastylia i León
* Katalonia
* Kraj Basków
* Murcja
* Navarra
* Walencja
* Wyspy Baleary
* Wyspy Kanaryjskie

Jeśli chodzi o wielkość produkcji wina Hiszpanie szczycą się trzecim miejscem na świecie. Takie samo miejsce zajmują również ze względu na wielkość eksportu, ale to właśnie Hiszpania posiada największą powierzchnię upraw winorośli.


Andaluzja. Większość winnic na terytorium Andaluzji posiada nasłonecznienie przekraczające 3000 godzin w ciągu roku. Tak, więc wina andaluzyjskie mają swój własny, niepowtarzalny styl, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej na świecie.
Rodzimą winoroślą tego obszaru jest Palomino, znakomicie rosnący na tej ziemi szczep, który wchodzi w skład większości sherry. Pozostałe ważne gatunki to Pedro Ximenes i Moscatel. Szczególną popularnością cieszą się deserowe półsłodkie sherry (zwane również Xeres lub Jerez). Produkuje się je w okręgu Jerez de la Frontera. Innymi doskonałymi winami powstającymi w Andaluzji są: deserowa, słodka malaga oraz mocne i perfumowane wina z miejscowości Montilla-Moriles. Apelacja Andaluzji:

D.O. Jerez-Xérs-Sherry
D.O. Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda
D.O. Condado de Huelva
D.O. Málaga
D.O. Sierras de Málaga
D.O. Montilla-Moriles

<- - regiony winiarskie

Aragonia.
Uprawy winorośli koncentrują się w dolinie rzeki Ebro i jej dopływów. Na terenie Aragonii znajdują się cztery hiszpańskie apelacje:

D.O. Somontano
D.O. Cariena
D.O. Calatayud
D.O. Campo de Borja

Carinena, ze względu na swój specyficzny klimat i ukształtowanie terenu ma do zaoferowania miłośnikom wina szczególnie ciekawe, indywidualne propozycje tego trunku. Typowym szczepem jest tu odmiana Garnacha (Grenache).
W regionie stawia się na indywidualność aromatyczno-smakową win i to właśnie stanowi o ich niepowtarzalnym charakterze. Producenci są otwarci na wiele szczepów winorośli. Poza Tempranillo i Garnacha uprawia się tu Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Gewürztraminer oraz la Parraleta, Macabeo, Alcanan, Moscatel oraz endemiczna Moristel.

<- - regiony winiarskie

Estremadura.
Region z klimatem kontynentalnym: upalne suche lato z temperaturą do 40C i chłodna zima z temperaturą 0C. Produkowane są tu proste wina - Vino de la Tierra. W tym regionie występuje tylko jedna apelacja:

D.O. Ribera del Guadiana

<- - regiony winiarskie

Galicja.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto myślał, że galicyjskie wina znajdą swoich amatorów we współczesnej Europie i na całym świecie. Produkowano je wyłącznie dla własnych celów. Z racji swojego położenia nad Atlantykiem Galicja ma skrajnie odmienne warunki klimatyczne do uprawy winorośli w porównaniu z Andaluzją czy Kastylią - La Manchą. Jest tu stosunkowo duża wilgotność, a średnia temperatura jest o kilkanaście stopni niższa niż na południu Hiszpanii. W Galicji znajduje się pięć apelacji wina hiszpańskiego:

D.O. Rías Baixas
D.O. Ribeira Sacra
D.O. Ribeiro
D.O. Valdeorras
D.O. Monterrei

Rías Baixas to najważniejsze oznaczenie pochodzenia w regionie Galicji, położonym w północno-zachodniej części Hiszpanii. Zostało ono prawnie ustanowione w 1988 roku, a uznanie jakim się cieszy zawdzięcza białym winogronom szczepu Albarino. Jest to jedyne w Hiszpanii oznaczenie pochodzenia, którym objęte są wyłącznie białe wina.

<- - regiony winiarskie

Kastylia - La Mancha.
To największy region winiarski na świecie, tutejsze winnice zajmują około 600000 ha co stanowi ponad 50% terenów przeznaczonych do tych celów w Hiszpanii. To aż 18% powierzchni wszystkich winnic Europejskich i 8% na świecie!!! Średniej jakości gleby i długie upalne lata nie sprzyjają udanemu uprawianiu wymagających szczepów. Airen natomiast doskonale sobie radzi w warunkach suszy i jest odporna na choroby. Poza szczepem Airen uprawia się też inne odmiany głównie Cencibel (lokalna odmiana Tempranillo).
Chociaż w poszczególnych apelacjach możemy znaleźć wina wyjątkowe, to znakomitą większość produkcji stanowią wina proste i stosunkowo tanie. W regionie Kastylii - La Manchy znajdują się następujące apelacje:

D.O. La Mancha
D.O. Valdepenas
D.O. Ribera del Júcar
D.O. Almansa
D.O. Manchuela
D.O. Méntrida
D.O. Mondejar
D.O. Ucles
D.O. Vinos de Madrid (administracyjnie leży w prowincji Madryt)

Valdepenas stanowi terytorialnie swoistą enklawę w południowej części D.O. La Mancha. Jednym z powodów tego wyodrębnienia są znacznie bardziej okazałe tradycje winiarskie tego regionu. Valdepenas jako jedna z pierwszych na terenie Hiszpanii uzyskała swoją nominację. Do wyrobu najlepszych młodych win białych produkowanych w tej apelacji wciąż używa się szczepu Airen. Charakteryzują się owocową rześkością, przyjemnym ziołowym aromatem. Najciekawsze wina czerwone pochodzą z fermentacji winogron szczepu Tempranillo (Cencibel). Często starzone są w dębowych beczkach.

<- - regiony winiarskie

Kastylia i León.
Kastylia i León to jedne z najważniejszych regionów winiarskich Hiszpanii. Pomimo tego, że posiadają bogate tradycje wyrobu wina, do niedawna pozostawały w cieniu innych apelacji hiszpańskich. Dzisiaj, praktycznie każdy koneser win zna apelacje takie jak Ribera del Duero, Toro czy też Rueda. Obecnie status "denominacion de origen" posiada dziewięć stref Kastylii i León. Każda z nich podąża w wytyczonym kierunku, starając się nadać swoim winom indywidualny charakter dostosowany do warunków, które narzuca natura. Większość winnic zlokalizowana jest wzdłuż biegu rzeki Duero wraz z jej dopływami. Dominuje przede wszystkim odmiana autochtoniczna Tempranillo określana lokalnie jako tinta del país.

D.O. Ribera de Duero
D.O. Rueda
D.O. Toro
D.O. Bierzo
D.O. Cigales
D.O. Arlanza
D.O. Tierra de León
D.O. Arribes

Ribera del Duero rozciąga się wzdłuż rzeki Duero. Stąd pochodzą znane na całym świecie, cenione i często nagradzane wina. Region ten poświęcił się prawie zupełnie produkcji czerwonych win z gatunku winogron Tempranillo (90% produkcji), pozostałe 10% to Cabernet Sauvignon, Garnacha, Malbec i Merlot. Typowym dla Ribera del Duero gatunkiem białych winogron jest Albillo. Jest to jeden z regionów, określanych, jako region win wysokiej jakości. Rueda to hiszpańskie oznaczenie pochodzenia (Denominacion de Origen DO) przyznawane winom pochodzącym ze wspólnoty autonomicznej Kastylia i León. Oznaczenie to obejmuje swoim zasięgiem 72 miejscowości, głównie w prowincji Valladolid. Jest to region znany przede wszystkim ze znakomitych białych win wytwarzanych głównie z lokalnego szczepu Verdejo.

<- - regiony winiarskie

Katalonia. Katalonia to region o bardzo starej tradycji winiarskiej, który jest ciągle kluczowym eksporterem hiszpańskich win. Klimat w Katalonii jest typowo śródziemnomorski. Ma on jednak różnorodny charakter, ze względu na duże rozbieżności w wysokości terenów nad poziomem morza (od Pirenejów po wybrzeże Morza Śródziemnego i dolinę Elbro. Katalonia słynie z produkcji win białych oraz Cavy. W Katalonii znajdują się apelacje:

D.O.Ca. Priorat (D.O.Ca. Priorato)
D.O. Peneds
D.O. Cava
D.O. Tarragona
D.O. Catalunya
D.O. Montsant
D.O. Alella
D.O. Pla de Bagés
D.O. Costers del Segre
D.O. Conca de Barber
D.O. Terra Alta
D.O. Empordá

Priorat w roku 2000 został drugim i póki co jedynym, poza Rioja, regionem który otrzymał najwyższą nominację D.O.Ca. Pora letnia w Priorat jest bardzo długa, upalna i sucha, dodatkowo zimą zdarzają się przymrozki. Winnice położone są na powulkanicznych, czarnych, gliniastych podłożach zawierających czerwono-czarny łupkowy żwir z zawartością miki. Wiele ze stanowisk znajduje się bezpośrednio na stromych zboczach, ale mikroklimat Priorat służy dojrzewaniu gron wyjątkowej jakości, szczególnie dotyczy to szczepu Garnacha (Grenache). Tylko około 10% odmian posiada grona białe, co jest ewenementem na skalę całej Katalonii. Niektóre z czerwonych win produkowanych w apelacji Priorat są od lat uznawane za najwspanialsze na całym świecie. Mają one wyjątkowo ciemną barwę i pełną konsystencję. Wyróżnia je idealna struktura i owocowość, nierzadko zadziwiają rodzynkową nutą. Zwykło się je wytwarzać ze szczepów Garnacha i Mazuelo (Cariena) oraz Cabernet Sauvignon, Syrah i Merlot. Do produkcji białych, nazywanych tutaj "vinos rancios" używa się Garnacha Blanca, poddawane często długiemu starzeniu w dębowych beczkach.
Penedes. Klimat jest tu śródziemnomorski, bardzo łagodny, nie ma wielkich upałów i zimowych mrozów. Daje to wspaniałą możliwość uprawy szerokiej gamy szczepów winorośli. Region cieszy się światową sławą za sprawą wyśmienitych białych win. Są to aromatyczne, mocno owocowe (jabłka, cytrusy) młode wina, niekiedy zdarza się, że są starzone w beczkach drewnianych. Hiszpanie zdecydowanie preferują białe wina musujące z tej apelacji, czyli Cavę. Nie oznacza to wcale, że nie ma tutaj dobrych win czerwonych.

<- - regiony winiarskie

Kraj Basków. W rejonie tym jest zaledwie kilkaset hektarów winnic. Opady od 1600 mm/rok są najwyższe spośród wszystkich hiszpańskich regionów winiarskich. A bliskość oceanu zapewnia stabilność temperatury. Baskowie produkują Txakoli cienkie, białe, kwasowe wina, które mogą być naturalnie gazowane. Tradycyjnie jest podawane jak jabłecznik, nalewane w wysokie szklanki. Winnice obsadzone są starymi, ponad 80 letnimi pnączami z korzeniami do 10 m głębokości. Ze względu na dużą ilość wody w gruncie winorośle są odporne na filokserę, nie są więc szczepione na amerykańskich podkładkach, ale na rodzimym Vitis vinifera. Najczęściej uprawiane są odmiany białe, przede wszystkim, Hondarrabi Zuri oraz Bordeleza Zuria (Folle Blanche), Izkiriota Ttipia (Petit Manseng), Izkiriota (Gros Manseng) i Courbu, a także czerwone Hondarrabi Beltza. Baskijeskie apelacje to:

D.O. Getariako Txakolina
D.O. Bizkaiako Txakolina
D.O. Txakoli de Alava

<- - regiony winiarskie

Murcja. Należąca do historycznego Lewantu Murcja posiada sprzyjające warunki do produkcji dobrych win. Wytwarzane tu wina przeznaczone są raczej dla masowego odbiorcy. Winnice w znacznej mierze znajdują się na górzystych terenach Kordyliery Betyckiej. Dominującym szczepem jest tutaj Monastrell, który zawsze był w stanie sprostać trudnym warunkom klimatycznym. Objawiają się one poprzez niewielką ilość opadów w ciągu roku oraz letnią suszę. Na terytorium Murcji znajdują się 3 apelacje win hiszpańskich:

D.O. Jumilla
D.O. Yecla
D.O. Bullas

<- - regiony winiarskie

Navarra. Niegdyś znana, głównie za sprawą swoich aromatycznych różowych win, stała się w dzisiejszych czasach poligonem eksperymentalnym hiszpańskiego winiarstwa. Nawarra dzieli się na pięć podstref. Najrozleglejsza to Ribera Alta, usytuowana na lewym brzegu rzeki Ebro, położona jeszcze bardziej na południu Nawarry Ribera Baja oraz Tierra Estella, Valdizarbe, a także Baja Montana, położone dalej na północ od rzeki Ebro. Najczęściej uprawiane odmiany do produkcji win to Tempranillo (Tierra Estella, Valdizarbe), Garnacha (Baja Montaa). Francuskie szczepy takie jak Cabernet Sauvignon, Merlot czy Chardonnay używane są zwykle w Valdizarbe. Ponad 70% produkowanych obecnie w Navarra win to wina czerwone, niekiedy wytwarzane z użyciem procesu maceracji węglowej. Znaczny udział w produkcji mają nadal wina różowe (25%), produkowane prawie wyłącznie na bazie fermentacji gron Garnacha.
Nawarra ma tylko jeden tytuł D.O. dla swoich win, regionalnego Navarra DO, który powstał w 1933 roku i obejmuje całą południową część regionu (prawie wszystko na południe od stolicy administracyjnej, Pampeluna).

<- - regiony winiarskie

La Rioja, to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich regionów winiarskich, pierwszy w Hiszpanii, który otrzymał nominację "Denominación de Origen Calificada". Doskonałe trunki są owocem wielowiekowej tradycji i cieszą się powszechnym uznaniem. Główne odmiany uprawianych tam winogron to: czerwone winogrona: Tempranillo, Garnacha, Mazuelo i Graciano; Białe winogrona: Viura (Macabeo), Malvasía i biała Garnacha. Czynnikom naturalnym, w szczególności klimatowi i glebie, Rioja zawdzięcza podział na trzy mniejsze podregiony. Rioja Alta, Rioja Alavesa, Rioja Baja. To co wpływa istotnie na jakość win z kontretykietą D.O.Ca. Rioja to ogromny nacisk na ich jakość. Począwszy od momentu zbioru dojrzałych winogron, oprócz samych producentów wyjątkowo skrupulatnie dba o to urząd Consejo Regulador.

<- - regiony winiarskie

Walencja.
Lato jest tutaj suche i upalne, natomiast zima bardzo łagodna. Opady są wyjątkowo rzadkie, a wahania temperatur między nocą a dniem jedne z najmniejszych w całej Hiszpanii. Nawadnianie winnic jest w tych warunkach koniecznością. Nie bez powodu najlepiej adaptują się tutaj odmiany rzadko kultywowane na północy kraju takie jak Moscatel, Monastrell i Bobal. Mimo tych niedogodności, możliwości terytorium nadmorskiego Levantu nadrabiane są przez podłoża - wyjątkowo sprzyjające korzeniom winorośli. Na terytoria te sięgają najbardziej wysunięte podstrefy D.O. Cava.
Na terenie Walencji znajdują się następujące apelacje wina hiszpańskiego:

D.O. Alicante
D.O. Utiel-Requena
D.O. Valencia
D.O. Cava

<- - regiony winiarskie

Wyspy Baleary. Ciepły, śródziemnomorski klimat, niskie wysokości (nie więcej niż 100m npm w przypadku Pla i Llevant oraz 250m npm w przypadku Binissalem) i wapienne gleby kształtują style wina w regionie. Wina są oparte na rodzimych szczepach winorośli, białe na szczepie Prensal Blanc (Mallorca Moll), natomiast czerwone z Pla i Llevant na Fogoneu a z Binissalem na odmianie Manto Negro.

D.O. Binissalem
D.O. Pla i Llevant

<- - regiony winiarskie

Wyspy Kanaryjskie. Wyspy Kanaryjskie to region wciąż odkrywany przez miłośników win, który mimo tego ma już sporą grupę wielbicieli na całym świecie. Wszystko dzięki oryginalności w enologicznej materii, specyficznemu klimatowi, nietypowym podłożom i mniej popularnym szczepom. Najpopularniejszą odmianą winorośli na Wyspach jest Malvasía. To stary szczep, który na kontynencie nie daje specjalnie wykwintnych win. Tylko tutaj, dzięki wulkanicznym podłożom można wydobyć z niego absolutne maksimum. Kolejną odmianą winorośli, z którą się kojarzy wyspiarskie winiarstwo jest czerwony szczep Listan Negro. Oprócz intensywnych owocowych aromatów darzy nozdrza i podniebienia miłośników win nutami mineralnymi z ciekawym przebłyskiem pyłu wulkanicznego.
Na terytorium Wysp Kanaryjskich znajduje się obecnie 10 apelacji wina hiszpańskiego:

D.O. Lanzarote
D.O. Tacoronte-Acentejo
D.O Valle de Güimar
D.O Valle de la Orotava
D.O Ycoden-Daute-Isora
D.O. Abona
D.O. Gran Canaria
D.O. La Gomera
D.O El Hierro
D.O La Palma

<- - regiony winiarskie       <- - o winie

mapa regiony winiarskie Włochy WŁOCHY

* Dolina Aosty
* Liguria
* Piemont
* Lombardia
* Trydent
* Friuli Wenecja Julijska
* Wenecja Euganejska
* Emilia-Romana
* Toskania
* Marche
* Umbria
* Abruzja
* Lacjum
* Molise
* Kampania
* Basilicata
* Apulia
* Kalabria
* Sycylia

Rzut okiem na mapę Włoch wystarczy by zauważyć jak wiele jest tu różnych terriorów (warunków klimatycznych, rodzajów gleby, ukształtowań terenu ), do tego bogata tradycja winiarska i uwarunkowania historyczne (przez wieki nie było jednolitego państwa włoskiego). To wszystko przyczynia się do olbrzymiej różnorodności stylów wina i używanych szczepów winorośli. Biorąc pod uwagę statystyki to najpopularniejszą odmianą białą jest Pino Grigio (15%), zaś czerwoną Sangiovese (11%). Włoski system klasyfikacji wymienia około 70 DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita - kontrolowany proces produkcji i gwarantowana jakość wina), ponad 330 DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita - kontrolowany proces produkcji) IGT (Indicazione Geografica Tipica klasyfikacja obejmuje jakościowe wina i koncentruje się na regionie pochodzenia, a nie odmianie winorośli, czy stylu wina).

Valle d'Aosta. Najmniejszy region Włoch. W regionie są trudne warunki do uprawy wysokogórski klimat i uciążliwe ukształtowanie terenu (średnia wysokość to 1000m npm). Dominują tu odmiany Gamay, Picotendro (lokalna forma Nebbiolo), Petit Rouge i Fumin oraz Chardonnay Moscato Bianco, Pinot Grigio i Dolcetto.

Valle d'Aosta DOC obejmuje cały region i jest jedyną nominacją. 90% to wina czerwone.

Liguria. Kolejny region o stosunkowo trudnych warunkach uprawy i małym poziomie produkcji. 66% produkcji to wina białe. Liguria jest znana z białego wina produkowanego z lokalnej odmiany Pigato (o piniowym zapachu, słono-morskich i mineralnych aromatach), inne lokalne specjały to biały Vermentino i czerwony Rossese (baza pierwszej Liguryjskiej nominacji DOC).

DOC
Cinque Terre and Cinque Terre Sciacchetrŕ
Colli di Luni
Colline di Levanto
Golfo del Tigullio
Pornassio or Ormeasco di Pornassio
Riviera Ligure di Ponente
Rossese di Dolceacqua
Val Polcevera
IGT
Colline Savonesi

<- - regiony winiarskie

Piemont.
Leży u podnóża Alp, od Morza Śródziemnego oddzielony jest końcówką Apeninów. Dogodny terrior, doświadczenie miejscowych producentów i ukierunkowanie na jakość powoduje, że jest to prawdopodobnie najlepszy region winiarski Italii. Sztandarem Piemontu jest szczep Nebbiolo, nie jest najpowszechniejszy, ale ma największy wkład w renomę regionu (legendarne Barolo i Barbaresco). Najczęściej uprawiany jest inny znakomity szczep Barbera, poza tym Dolcetto i Brachetto, a z białych Chardonnay, Moscato, Cortese Arneis.

Barolo DOCG
Jedenaście gmin na wzgórzach Langhe, na południowy zachód od miasta Alba, produkuje wino niezwykłe. Barolo powstaje z fenomenalnego, choć bardzo kapryśnego szczepu Nebbiolo. Nebbiolo poza Piemontem właściwie nie występuje. Szczep ten świetnie sobie radzi z mgłami na wzgórzach Langhe. Jest bardzo czuły na terrior, co przekłada się na niektóre cechy wina, pomimo to wszystkie one zachowują podstawowe cechy, które definiują styl klasyczny Barolo: kolor rubinowy z bordowo-pomarańczowymi refleksami, wytrawne, intensywne w smaku, taninowe, pachnące różą, fiołkami i lukrecją, o podwyższonej kwasowości i stosunkowo wysokiej zawartości alkoholu. Znakomicie nadaje się do starzenia. Minimum to 3 lata, a 5 lat by otrzymać tytuł Riserva.

Barbaresco DOCG
Jest jednym z wielkich win z Piemontu i tak jak Barolo opiera się na szczepie Nebbiolo. Winnice rozciągają się na wzgórzach na północny wschód od Alba, poprzez gminy Barbaresco, Nieve i Treiso oraz San Rocco Senodelvio. Wina Barbaresco są mniej garbnikowe niż Barolo, przez co można je pić przy krótszym starzeniu. Jednak jest dostatecznie wiele kwasowości i tanin, aby warto było je trzymać przez długi czas. Barbaresco charakteryzuje się bogatymi, pikantnymi smakami, aromatami słodyczy. Muszą mieć minimalną zawartość alkoholu 12,5%, a dwa lata ulegają starzeniu, w tym jeden rok w drewnianych beczkach. Aby móc dodać nazwę Riserva, okres starzenia wzrasta do czterech lat, z czego rok w drewnie.

DOCG
Acqui (Brachetto d'Acqui)
Asti
Barbaresco
Barolo
Dolcetto di Dogliani Superiore
Gattinara
Gavi (Cortese di Gavi)
Ghemme
Roero
DOC
Albugnano
Alta Langa
Barbera d'Alba
Barbera d'Asti
Barbera del Monferrato
Boca
Bramaterra
Canavese
Carema
Cisterna d'Asti
Colli Tortonesi
Collina Torinese
Colline Novaresi
Colline Saluzzesi
Cortese dell'Alto Monferrato
Coste della Sesia
Dolcetto d'Acqui
Dolcetto d'Alba
Dolcetto d'Asti
Dolcetto delle Langhe Monregalesi
Dolcetto di Diano d'Alba
Dolcetto di Dogliani
Dolcetto di Ovada
Caluso (Erbaluce di Caluso)
Fara
Freisa d'Asti
Freisa di Chieri
Gabiano
Grignolino d'Asti
Grignolino del Monferrato Casalese
Langhe
Lessona
Loazzolo
Malvasia di Casorzo d'Asti
Malvasia di Castelnuovo Don Bosco
Monferrato
Nebbiolo d'Alba
Piemonte
Pinerolese
Rubino di Cantavenna
Ruché di Castagnole Monferrato
Sizzano
Strevi
Valsusa
Verduno (Verduno Pelavrega)

<- - regiony winiarskie

Lombardia.
Rozległy, uprzemysłowiony i gęsto zaludniony region ze stolicą w Mediolanie. Urozmaicony klimat i ukształtowanie terenu (od północy Alpy, od wschodu jezioro Garda) daje Lombardii ciekawe warunki do uprawy winorośli. Sztandarami regionu są musujące wina Franciacorta oraz wina uprawiane w alpejskiej dolinie Valtellina - produkowane głównie z Chiavennasca (lokalna nazwa szczepu Nebbiolo). Stanowi ona podstawę dla dwóch DOCGs, Valtellina Superiore i Sforzato di Valtellina.Ten ostatni powstaje w stylu Passito podobny do Amarone w Veneto, z suszonych winogron, które dają wysoce skoncentrowane, głębokie i złożone wina. Superiore jest mieszanką Chiavennasca oraz do 10% Rossola, Pignola, Brugnola, Pinot Noir i / lub Merlot.

Franciacorta DOCG
Chociaż stosunkowo mało znana w skali globalnej, Franciacorta jest powszechnie uważana za najlepsze włoskie wino musujące. Mniej znana od klasyków Moscato d'Asti i Prosecco , ale ukierunkowana na złożoność i finezję. Jako wysokiej jakości wino musujące wykonana metodą tradycyjną z Chardonnay i Pinot Noir (z ograniczoną ilością Pinot Blanc), Franciacorta jest wyraźną odpowiedzią Włoch na wina Szampanii.

DOCG
Franciacorta
Sforzato di Valtellina
Valtellina Superiore
DOC
Botticino
Capriano del Colle
Cellatica
Garda
Garda Colli Mantovani
Lambrusco Mantovano
Lugana
Moscato di Scanzo
Oltrepo Pavese
Riviera del Garda Bresciano
San Colombano al Lambro
San Martino della Battaglia
Terre di Franciacorta
Valcalepio
Valtellina Rosso
IGT
Alto Mincio
Benaco Bresciano
Bergamasca
Collina del Milanese
Montenetto di Brescia
Provincia di Mantova lub Mantova
Provincia di Pavia or Pavia
Quistello
Ronchi di Brescia
Sabbioneta
Sebino
Terrazze Retiche di Sondrio
Valcamonica

<- - regiony winiarskie

Trydent. Górzysty region na północy Włoch wciśnięty między Alpy i Dolomity, historycznie powiązany z Austrią. Uprawiane tu są szczepy włoskie, jak i te znane z Niemiec i Austrii (np. Silvaner, Veltliner, Gewürztraminer). Wśród białych liderem jest szczep Pinot Grigio, a wśród czerwonych szczep autochtoniczny Teroldego - cenna odmiana, owocowa, silna, bogata w antocyjany i łagodne taniny (podobna do Sangiovese Grosso). Dzięki pracowitości i staranności miejscowych winiarzy aż 75% win posiada tu nominację DOC.
Apelacje regionalne::

DOC
Alto Adige
Caldaro or Lago di Caldaro
Casteller
Teroldego Rotaliano
Trentino
Trento
Valdadige
Valdadige Terradeiforti

IGT
Atesino delle Venezie
Delle Venezie
Mitterberg
Vallagarina
Vigneti delle Dolomiti

<- - regiony winiarskie

Friuli Wenecja Julijska.
Północno wschodni region oparty o Alpy Julijskie i Morze Śródziemne. Dominują tu wina białe i to zarówno włoskie szczepy, jak Pinot Grigio, lokalne Picolit, Tocai (Tai) Friulano, jak i światowe odmiany Sauvignon Blanc, Pinot Bianco i Riesling. Wina musujące są tu zazwyczaj wykonane metodą Charmat. Region ten jest również odpowiedzialny za dużą produkcję wina Prosecco.

DOCG
Colli Orientali del Friuli Picolit
Ramandolo
DOC
Carso
Colli Orientali del Friuli
Collio Goriziano or Collio
Friuli Annia
Friuli Aquileia
Friuli Grave
Friuli Isonzo
Friuli Latisana
Lison-Pramaggiore
IGT
Alto Livenza
Delle Venezie
Venezia Giulia

<- - regiony winiarskie

Wenecja Euganejska.
Veneto to region zajmujący coraz ważniejszą pozycję we Włoskim winiarstwie. Swoją pozycję zawdzięcza takim winom jak Valpolicella, Amarone, Soave i Prosecco czy słodkie Recioto. Co ciekawe trzy stosunkowo najlepiej rozpoznawalne wina - Bardolino, Amarone i Recioto, pochodzące z prowincji Verona na południowy wschód od jeziora Garda, wytwarzane są z tej samej mieszanki winogron, różnią się za to procesem winifikacji.

Amarone (Amarone della Valpolicella) klasyczne czerwone wytrawne wino Valpolicella. Wytwarzane jest z przynajmniej dwóch odmian winogron: Corvina Veronese (45 - 95%, z czego połowa może być zastąpiona szczepem Corvinone) oraz Rondinella (5 - 30%). Mieszanka może być uzupełniona innymi czerwonymi odmianami uprawianymi na terenie apelacji, przy czym udział żadnej z nich nie może przekroczyć 25%. Wino Amarone powstaje z winogron podsuszanych w specjalnych warunkach (np. na drewnianych suszarkach, na słomianych matach), które w miarę suszenia osiągają wyższy poziom cukrów. Proces ten trwa przynajmniej do 15 grudnia, po czym winogrona można poddać winifikacji. Amarone jest winem wytrawnym, więc cukier w całości musi się przekształcić w alkohol, Wymagane jest przynajmniej dwuletnie starzenie w beczkach. Amarone cechuje się rubinowym kolorem, aromatami suszonych owoców i czekolady z gorzkim posmakiem, do którego nawiązuje nazwa oraz wysokim poziomem alkoholu (przynajmniej 14%). Wino pochodzące ze strefy upraw o najdłuższej tradycji (gminy Negrar, Marano, Fumane, Sant'Ambrogio i San Pietro in Cariano) może na etykiecie nosić określenie Classico. Starzenie wydłużone do czterech lat uprawnia do predykatu Riserva. Amarone ma niezwykły potencjał starzenia, z powodzeniem można je przechowywać kilkadziesiąt lat.

DOCG Veneto:
Bardolino Superiore
Conegliano Valdobbiadene
Recioto di Soave
Soave Superiore
Valpolicella
DOC Veneto:
Arcole
Bagnoli
Bardolino
Bianco di Custoza
Breganze
Colli Berici
Colli di Conegliano
Colli Euganei
Corti Benedettine del Padovano
Gambellara
Garda
Lison Pramaggiore
Lugana
Merlara
Montello e Colli Asolani
Monti Lessini
Piave
Riviera del Brenta
San Martino della Battaglia
Soave
Soave Valdadige
Valdadige
Valdadige Terradeiforti
Vicenza

<- - regiony winiarskie

Emilia-Romana.
Region składający się z dwóch krain o wspólnej stolicy w Bolonii, sięgający zarówno wschodniego, jak i zachodniego wybrzeża Italii. Specjalnością Emilia-Romana są wina ze szczepu Lambrusco (gatunek Vitis lambrusca w odróżnieniu od powszechnego gatunku winorośli Vitis vinifera) aż cztery nominacje DOC i większość produkcji dotyczą tego szczepu.
Białe wina w Emilia na południowych stokach Apeninów produkowane są ze szczepów Malvasia, Trebbiano i Ortrugo, a czerwone z Bonarda i Barbera. Większość z nich wydają się być lekkie i nieco frizzante. W Romanii uprawia się Sangiovese jako młode, śmiałe i owocowe, w niektórych produkcjach Riserva z większą głębią i złożonością. Wina białe są wytwarzane ze szczepu Trebbiano i Albana, który jest charakterystyczny z powodu wykończenia przypominającego palone migdały. Z Albana produkuje się również wino musujące i jako słodkie passito (z suszonych winogron).
Apelacje regionu:

DOCG
Albana di Romagna
Colli Bolognesi Classico Pignoletto
DOC
Bosco Eliceo
Cagnina di Romagna
Colli Bolognesi
Colli della Romagna Centrale
Colli di Faenza
Colli di Parma
Colli di Rimini
Colli di Scandiano e Canossa
Colli d'Imola
Colli Piacentini
Lambrusco di Sorbara
Lambrusco Grasparossa di Castelvetro
Lambrusco Salamino di Santa Croce
Pagadebit di Romagna
Reggiano
Reno
Romagna Albana Spumante
Sangiovese di Romagna
Trebbiano di Romagna

IGT
Bianco di Castelfranco Emilia
Emilia or dell'Emilia
Forlě
Fortana del Taro
Modena or Provincia di Modena
Ravenna
Rubicone
Sillaro or Bianco del Sillaro
Terre di Veleja
Val Tidone

<- - regiony winiarskie

Toskania.
To dom jednego z najbardziej znanych włoskich win - Chianti oraz należących do najbardziej prestiżowych win Brunello di Montalcino i Vino Nobile di Montepulciano. Toskania ma znakomity mikroklimat do uprawy winorośli. Winnice leżą głównie na południowo zachodnich zboczach Apeninów. Od zachodu obszar graniczy z Morzem Tyrreńskim. Dominują tu gleby suche piaszczyste i gliniaste, idealne pod uprawę winorośli. Jedną z odmian, która idealnie wykorzystuje te warunki jest Sangiovese, jest ona podstawą aż siedmiu apelacji.
Mimo, że Toskania znana jest ze swoich win czerwonych, to produkuje także kilka wybitnych win białych np. Vernaccia di San Gimignano. Region jest także domem dla wybitnego wina deserowego Vin Santo (co tłumaczy się jako święte wino), opartego na winogronach Trebbiano, które przed fermentacją są suszone na powietrzu, aż do początku Wielkiego Tygodnia.

Brunello di Montalcino
W prowincji Siena z powszechnego we Włoszech, a szczególnie w Toskanii, szczepu Sangiovese powstaje niezwykłe wino, które konkuruje o miano najlepszego z takimi potęgami jak Barolo czy Amarone. Wino Brunello di Montalcino zostało uhonorowane jako pierwsze we Włoszech apelacją Denominazione di Origine Controllata e Garantita, w dniu jej wprowadzenia specjalnym dekretem 1 lipca 1980 roku. Brunello di Montalcino musi osiągnąć przynajmniej 12, 5% alkoholu, ponadto musi być starzone przez co najmniej cztery lata (pięć dla Riserva win), w tym dwa w dębowych beczkach, a wino musi być butelkowane co najmniej cztery miesiące przed sprzedażą. Brunello cechuje intensywny rubinowy kolor przechodzący w granat, intensywny zapach i pełny smak z wyczuwalnymi garbnikami. Leżakowane rozwija aromaty przypraw, dziczyzny i słodkiego tytoniu.

Chianti
To historyczny blend z Toskanii. W mieszance podstawowym składnikiem jest ciemnoskóry Sangiovese. Wyróżnikiem mieszanki Chianti od innych win jest dodanie jednego lub więcej z włoskich odmian Canaiolo, Colorino, Ciliegiolo i Mammolo, a czasami Cabernet Sauvignon i Merlot. Chianti są wyważone, wytrawne z przyjemnymi, delikatnymi taninami, dobrą kwasowością i przedłużonym finiszem.
Apelacje regionalne::

DOCG
Brunello di Montalcino
Carmignano
Chianti
Chianti Classico
Morellino di Scansano
Vernaccia di San Gimignano
Vino Nobile di Montepulciano
DOC
Ansonica Costa dell'Argentario
Bianco della Valdinievole
Bianco dell'Empolese
Bianco di Pitigliano
Bianco Pisano di San Torpé
Bolgheri and Bolgheri Sassicaia
Candia dei Colli Apuani
Capalbio
Carmignano and Barco Reale di Carmignano
Colli dell'Etruria Centrale
Colli di Luni
Colline Lucchesi
Cortona
Elba
Montecarlo
Montecucco
Monteregio di Massa Marittima
Montescudaio
Moscadello di Montalcino
Orcia
Parrina
Pietraviva
Pomino
Rosso di Montalcino
Rosso di Montepulciano
San Gimignano
Sant'Antimo
Sovana
Terratico di Bibbona
Val d'Arbia
Val di Cornia
Valdichiana
Vin Santo del Chianti
Vin Santo del Chianti Classico
Vin Santo di Montepulciano
IGT
Alta Valle della Greve
Colli della Toscana centrale
Maremma Toscana
Toscano or Toscana
Val di Magra

<- - regiony winiarskie

Marche.
Najbardziej znany jako region wina białego, mimo że pochodzą stąd niektóre wysokiej jakości wina czerwone. Wiodące białe odmiany to wszechobecne Trebbiano (w różnych formach) i Verdicchio, dla którego Marche było domem przez ponad 600 lat. Najlepsze Verdicchio znajdują się w DOCGs Verdicchio dei Castelli di Jesi i Verdicchio di Matelica. Te zielono zabarwione, odświeżająco ostre, wina białe charakteryzują się żywą kwasowością i subtelnymi podtekstami zielonych owoców. Innym charakterystycznym białym winem z Marche jest Bianchello di Metauro, wykonane z winogron Bianchello (Biancame) uprawianych wokół doliny rzeki Matauro. Kolejne powszechnie uprawiane białe winogrona to Pinot Bianco, Malvasia Toscana, Pecorino. Wśród win czerwonych z Marche, najlepsze są wykonane z ciemnoskórych odmian Montepulciano i / lub Sangiovese, które dominują w centralnych Włoszech i tutaj sprawdzają się na przykład w intensywnie pachnącym Rosso Conero Riserva.
Apelacje regionalne:

DOCG
Conero
Vernaccia di Serrapetrona
DOC
Bianchello del Metauro
Colli Maceratesi
Colli Pesaresi
Esino
Falerio dei Colli Ascolani or Falerio
Lacrima di Morro d'Alba
Offida
Pergola
Rosso Conero
Rosso Piceno
Serrapetrona
Terreni di San Severino
Verdicchio dei Castelli di Iesi
Verdicchio di Matelica
IGT
Marche

<- - regiony winiarskie

Umbria.
Klimat Umbrii jest podobny do Toskanii - zimne, deszczowe zimy i suche lata z dużym nasłonecznieniem. Umbria, jak inne centralne regiony Marche i Lazio, jest najbardziej znana z produkcji białego wina (prawie 60%). Wino Orvieto (oparte na szczepie Trebbiano) pozostaje największym DOC regionu i stanowi większość ogólnej produkcji wina jakościowego. Chociaż najbardziej znana z win białych, jedyne dwa DOCG Umbrii dotyczą win czerwonych. Rodzima odmiana Sagrantino zyskała rozgłos na obszarze Montefalco, tworząc wina o wielkiej głębi i mocy. Drugim winem DOCG z regionu jest Torgiano Rosso Riserva. Nowe trendy w winiarstwie opierają czerwone wina na Sangiovese (główna czerwona odmiana regionu), oraz Cabernet Sauvignon, Merlot i Pinot Noir lub Chardonnay dla białych. Styl Umbrii ewoluuje w kierunku win z Chardonnay mieszanego z Grechetto, i fermentowanego w beczce. Ponieważ te nowe wina kosztują ułamek ceny win z sąsiedniej Toskanii, przyciągają zainteresowanie w kraju i na arenie międzynarodowej.

DOCG
Montefalco Sagrantino
Torgiano Riserva
DOC
Assisi
Colli Altotiberini
Colli Amerini
Colli del Trasimeno
Colli Martani
Colli Perugini
Lago di Corbara
Montefalco
Orvieto
Rosso Orvietano or Orvietano Rosso
Torgiano

IGT
Allerona
Bettona
Cannara
Narni
Spello
Umbria

<- - regiony winiarskie

Abruzja.
Wschodni region na wybrzeżu Adriatyku położony w połowie włoskiego buta.
Mimo długich tradycji winiarskich ten region przez długie lata opanowała stagnacja. W ostatnich 40-50 latach obserwuje się renesans w winiarstwie dzięki staraniom winnic spółdzielczych skoncentrowanych w prowincji Chieti. Obecnie pod względem poziomu produkcji Abruzja zajmuje piątą pozycję we Włoszech po Sycylii, Puglii, Wenecji Euganejskiej i Emilia-Romana. Gwiazdami regionu są odmiany winogron: rodzime czerwone Montepulciano i białe Trebbiano (uprawiane we francuskich regionach Cognac i Armagnac jako Ugni Blanc). Ponadto uprawia się kilka międzynarodowych odmian takich jak Chardonnay, Cabernet Sauvignon i Merlot oraz lokalnych, takich jak Sangiovese, Passerina, Pecorino i Cococciola.

Montepulciano d'Abruzzo DOC to jedno z najbardziej znanych włoskich win, i można je znaleźć na sklepowych półkach całego świata. To klasyczne, dobrze zaokrąglone, pachnące śliwkami czerwone wino produkowane jest z winogron Montepulciano uprawianych w Abruzji. Posiada niską kwasowość i miękkie, dyskretne taniny. Poza nazwą nie ma praktycznie nic wspólnego z Vino Nobile di Montepulciano, które jest produkowane na bazie szczepu Sangiovese z Toskanii. Większość wina Montepulciano d'Abruzzo pochodzi z niskich wzgórz, równin i obszarów przybrzeżnych. Najciekawsze przykłady pochodzą z gór prowincji Teramo i został im przyznany własny tytuł DOCG Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane.
Apelacje Abruzji:

DOCG
Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane
DOC
Controguerra
Montepulciano d'Abruzzo
Trebbiano d'Abruzzo
IGT
Alto Tirino
Colli Aprutini
Colli del Sangro
Colline Frentane
Colline Pescaresi
Colline Teatine
Del Vastese or Histonium
Terre di Chieti
Valle Peligna

<- - regiony winiarskie

Lacjum.
Reputacja regionu opiera się głównie na białych szczepach Trebbiano i Malvasia di Candia. Tradycyjnie te wina były intensywne, zaokrąglone i wykonane do natychmiastowego spożycia. Dziś style są lżejsze, bardziej wytrawne. Jednak nadal są one przeznaczone do picia jako młode. Charakteryzuje je ostrość, wysoka kwasowość i lekkość. Wina czerwone robi się z Sangiovese, Cesanese, Montepulciano, Merlot i Nero Buono di Coro, Canaiolo i Ciliegiolo (w sumie w okolicy hoduje się ponad 200 odmian winogron). Lacjum ma 30 tytułów DOC, reprezentujących piękną kolekcję win, w których można wyróżnić trzy białe: Castelli Romani (najważniejsze), Frascati (bardziej znane i tradycyjne) i mniej znane na rynkach międzynarodowych, za to posiadające oryginalną nazwę Est! Est! Est! di Montefiascone. Inne znane DOC Orvieto jest wspólny z północno-wschodnim sąsiadem Umbrią.
Apelacje regionalne::

DOCG
Cesanese del Piglio
Cannellino di Frascati
Frascati Superiore
DOC
Aleatico di Gradoli
Aprilia
Atina
Bianco Capena
Castelli Romani
Cerveteri
Cesanese di Affile
Cesanese di Olevano Romano
Circeo
Colli Albani
Colli della Sabina
Colli Etruschi Viterbesi
Colli Lanuvini
Cori
Est! Est!! Est!!! di Montefiascone
Frascati
Genazzano
Marino
Montecompatri Colonna
Nettuno
Orvieto
Roma
Tarquinia
Velletri
Vignanello
Zagarolo
IGT
Civitella d'Agliano
Colli Cimini
Frusinate or del Frusinate
Lazio
Nettuno

<- - regiony winiarskie

Molise.
To jeden z najmniejszych włoskich regionów obok Doliny Aosty. Pozostaje w cieniu swojego sąsiada Abruzzo, którego był częścią do 1963 roku (Abruzzi e Molise). Molise zyskał trzy własne DOC: Biferno i Pentro di Isernia oraz Molise. Biferno są produkowane w prowincji Campobasso i obejmują wina czerwone, białe i różowe. Białe mieszanki zawierają głównie Trebbiano Toscano oraz mniejsze porcje Bombino, a czerwone zawierają Montepulciano w połączeniu z odrobiną Aglianico i ewentualnie Trebbiano Toscano. Pentro di Isernia również produkuje się w trzech odcieniach, choć jego czerwona mieszanka składa się z Montepulciano i Sangiovese.

DOC
Biferno
Molise
Pentro di Isernia lub Pentro
IGT
Osco lub Terre degli Osci
Rotae

<- - regiony winiarskie

Kampania.
To jeden z najstarszych regionów, historia uprawy winorośli sięga do Greków, którzy po raz pierwszy uprawiali lokalnie odmiany winogron gdzieś około 8 wieku pne. Wina z Kampanii były pierwotnie produkowane jako wina stołowe. Pod koniec 20 wieku winiarze starali się położyć większy nacisk na lokalne wina, wykorzystując potencjał niektórych lokalnych szczepów, ich unikalnych cech i zdolności starzenia. Czerwony Aglianico jest jednym z tych szczepów z głębokim zapachem ciemnych wiśni, smakami pikantnych przypraw i skóry. Przy tym wino z powodzeniem można przetrzymywać przez dziesięciolecia. Taurasi jest przykładem DOCG opartego głównie na Aglianico. Wezuwiusz wybuchł w Kampanii w 79 r. n.e., przysypując Pompeje i Herkulanum popiołem. Ten popiół ochronił pozostałe winnice Kampanii przed plagą Phylloxera. Dzięki temu przetrwały stare odmiany, jak Piedirosso i Falanghina.
Apelacje regionalne:

DOCG
Fiano di Avellino
Greco di Tufo
Taurasi
DOC
Aglianico del Taburno
Aversa
Campi Flegrei
Capri
Castel San Lorenzo
Cilento
Costa d'Amalfi
Falerno del Massico
Galluccio
Guardia Sanframondi or Guardiolo
Irpinia
Ischia
Penisola Sorrentina
Sannio
Sant'Agata dei Goti
Solopaca
Taburno
Vesuvio
IGT
Beneventano
Campania
Colli di Salerno
Dugenta
Epomeo
Irpinia
Paestum
Pompeiano
Roccamonfina
Terre del Volturno

<- - regiony winiarskie

Basilicata.
Zaledwie 2% win, produkowanych w tym mało znanym regionie Włoch, jest oznaczona jako DOC, pozostałe 98% to wina IGT i stołowe. Wulkaniczne gleby i mikroklimat z długimi słonecznymi dniami w sezonie wegetacyjnym przeplatanymi okresami chłodniejszych dni, jest sprzyjająca uprawie winogron Aglianico. Słynne DOC Aglianico del Vulture jest dumą Basilicaty. Ma smak głęboki, mocny, taninowy o dobrej strukturze, cenione za intensywny aromat i potencjał starzenia. Czasami najlepsze staje się po dziesięciu lub więcej latach starzenia.
Do czerwonych win stosuje się także: Primitivo, Sangiovese, Montepulciano, Bombino Nero, Malvasia Nera, Cabernet Sauvignon i Merlot. Białe wina to głównie mieszanki Greco Bianco, Malvasia Bianca i Moscato.
Apelacje regionalne:

DOC
Aglianico del Vulture
Matera
Terre dell'Alta Val d'Agri
IGT
Basilicata
Grottino di Roccanova

<- - regiony winiarskie

Apulia.
Region słynący z produkcji znakomitej oliwy z oliwek i wspaniałych win. Charakterystycznymi szczepami dla Apulii są Primitivo i Negroamaro oraz biały Verdeca. Główne apelacje DOC szczepu Primitivo to Manduria, Gioia del Colle i Primitivo di Manduria Dolce Naturale, które jest słodkim winem deserowym i jedynym DOCG, dumą regionu. Nasadzenia z Negroamaro są znacznie bardziej powszechne i stanowią podstawę dziewięciu DOC tym Salice Salentino i Brindisi. Z kolei Uva di Troia, szczep o niskiej wydajności, pięknych czerwonych gronach i aromacie wiciokrzewu znajduje się w kilku DOC np. Barletta, Cerignola, Canosa i Castel del Monte. Ottavianello jest włoską nazwą Cinsault, który jest wykorzystywany do produkcji win różowych. Greco Bianco, Impigno i Moscato dopełniają listę popularnych winogron białych, ten ostatni używany jest do produkcji słodkiego Moscato di Trani DOC.

Primitivo di Manduria
Obszar produkcji TEGO wina rozciąga się na wschód od miasta Taranto, wzdłuż wybrzeża Zatoki Taranto. Terroir tutaj jest typowy dla południowej Apulii: gorący, suchy, topografia w dużej mierze składa się z równin pochyłych bardzo delikatnie w dół do morza, które z kolei zapewnia ożywcze bryzy. Zapomniane a przecież głębokie, złożone i mocne (minimum 13, 5% alkoholu) Primitivo di Manduria odzyskuje w ostatnim czasie zasłużone, międzynarodowe uznanie.
Apelacje Apulii::

DOCG
Primitivo di Manduria Dolce Naturale
DOC
Aleatico di Puglia
Alezio
Brindisi
Cacc'e mmitte di Lucera
Castel del Monte
Copertino
Galatina
Gioia del Colle
Gravina
Leverano
Lizzano
Locorotondo
Martina or Martina Franca
Matino
Moscato di Trani
Nardň
Orta Nova
Ostuni
Primitivo di Manduria
Rosso Barletta
Rosso Canosa or Canasium
Rosso di Cerignola
Salice Salentino
San Severo
Squinzano
IGT
Daunia
Murgia
Puglia
Salento
Tarantino
Valle d'Itria

<- - regiony winiarskie

Kalabria.
Ten region słynący kiedyś z produkcji dobrych win nie odzyskał dawnej pozycji po epidemii Filoksery z końca XIX wieku. Rozdrobnione gospodarstwa produkują niedużą ilość przeciętnych i dość drogich win. Mimo, że posiada aż 12 tytułów DOC, to stanowią one tylko 5% i tak niewielkiej produkcji. Najstarszym i najbardziej znanym winem Kalabrii jest Ciro, pozostaje jedynym znaczącym przypomnieniem potencjału Kalabrii jako źródła wysokiej jakości wina, szczególnie w formie Ciro Rosso Riserva. Jedyne w regionie wino słodkie, białe Greco di Bianco, produkowane jest z suszonych winogron, z południowo-wschodniego wybrzeża Kalabrii.

DOC
Bivongi
Cirň
Donnici
Greco di Bianco
Lamezia
Melissa
Pollino
San Vito di Luzzi
Sant'Anna di Isola Capo Rizzuto
Savuto
Scavigna
Verbicaro
IGT
Arghilla
Calabria
Condoleo
Costa Viola
Esaro
Lipuda
Locride
Palizzi
Pellaro
Scilla
Val di Neto
Valdamato
Valle del Crati

<- - regiony winiarskie

Sycylia.
Śródziemnomorski klimat z dużym nasłonecznieniem, zrównoważone opady, pagórkowaty teren i gleby wzbogacone przez popiół Etny wszystko tworzy idealne warunki dla uprawy winorośli.. Sam Dionizos, bóg wina, właśnie tu sadził i doglądał krzewy winne. Winiarstwo wyspy opiera się na rodzimych odmianach, głównie Nero dAvola i Catarratto (odpowiednio 16% i 32%) oraz szczepach z importu jak Syrah, Grenache, Chardonnay, czy ogólno-włoskich Grecanico i Trebbiano. Na obszarze między Palermo i Agrigento sycylijczycy produkują Sambuca di Sicilia, ciekawe wino niemające nic wspólnego z popularnym likierem o smaku anyżu.

Marsala
To jedno z wielkich win wzmocnionych świata, wykonywane wyłącznie w okolicach miasta o tej samej nazwie, na zachodzie Sycylii. Tak jak w przypadku innych znanych europejskich win wzmocnionych, takich jak porto lub sherry, pierwotnie nie było przeznaczone do spożycia lokalnego, ale na eksport do Wielkiej Brytanii. W 1770, anglik John Woodhouse zaczął dodawać brandy do win sycylijskich, aby mogły przetrwać podróż morską do Anglii. Wina miały dużo cukru resztkowego z przejrzałych na słońcu winogron i były naturalnym zapleczem dla przyszłej Marsali. Wino odniosło natychmiastowy sukces i w krótkim czasie, stało się wyrafinowanym produktem godnym stołu każdego dżentelmena. Tradycyjne szczepy używanych winogron to Grillo i Inzolia, coraz większe znaczenie ma płodny Catarratto, ponadto Pigatello, Nerello Mascalese, Damaschino i Nero dAvola. Oto wiek, kolor i klasyfikacje słodyczy Marsala:
Fine - 1 rok, Superiore - 2 lata, Superiore Riserva - 4 lata, Vergine / Soleras - 5 lat, Vergine / Solera Stravecchio - 10 lat; secco - wytrawne (40 g / l cukru resztkowego) semisecco - półsłodkie (40 - 100 g / l), dolce - słodki (100 + g / l).

Cerasuolo di Vittoria
Jedno z najbardziej charakterystycznych win produkowanych na włoskiej wyspie Sycylii i jedyne godne statusu DOCG. To intensywnie czerwone wino z południowo-wschodniej części wyspy, jest wykonane z winogron Nero d'Avola i Frappato. Nero d'Avola to rewelacyjny szczep porównywany z Syrah i dający także znakomite wina jednoszczepowe, zazwyczaj ma wysoki poziom garbników, średnią kwasowość i silne ciało. Odmiana Frapato zapewnia mu idealną kwasowość.
Apelacje regionalne:

DOCG
Cerasuolo di Vittoria
DOC
Alcamo or Bianco d'Alcamo
Contea di Sclafani
Contessa Entellina
Delia Nivolelli
Eloro
Erice
Etna
Faro
Malvasia delle Lipari
Mamertino di Milazzo
Marsala
Menfi
Monreale
Moscato di Noto
Moscato di Pantelleria
Moscato di Siracusa
Moscato Passito di Pantelleria
Riesi
Salaparuta
Sambuca di Sicilia
Santa Margherita di Belice
Sciacca
Vittoria
IGT
Camarro
Colli Ericini
Fontanarossa di Cerda
Salemi
Salina
Sicilia
Valle Belice

<- - regiony winiarskie       <- - o winie

mapa regiony winiarskie Chile CHILE

* Atacama (Elqui Valley)
* Aconcagua Valley
* Casablanca
* Maipo Valley
* Rapel Valley
* Curico Valley
* Maule Valley
* BioBio Valley
* Limari Valley, Choapa Valley, Itata Valley, Malleco Valley

Chile jest najważniejszym obok Argentyny krajem uprawy winorośli w Ameryce Południowej. Na wąskim pasku na zachodnim wybrzeżu kontynentu, usytuowane są niezwykle różnorodne pod względem ukształtowania terenu, klimatu i gleby obszary uprawy. Z tego powodu Chile określane jest "rajem winiarzy". Równie szeroki jest zakres stylów produkowanych tu win. Od ostrych, trawiastych Sauvignon Blanc z dolin Casablanca i Elqui do eleganckich, godnych długotrwałego przechowywania mieszanek Bordeaux wykonanych w Maipo Valley i Colchagua.
Chile rozciąga się na długości 4.300 kilometrów w kierunku północ-południe pomiędzy Oceanem Spokojnym i Andami. Topografia jest bardzo korzystna dla uprawy winorośli, i pomimo tego, że Chile ma zaledwie 160 kilometrów szerokości, obszary uprawy winorośli rozciągają się pasami ze wschodu na zachód, a nie z północy na południe. Pacyficzny Prąd Humboldta, przynosi chłodną bryzę do winnic przybrzeżnych, a bliskość gór zapewnia osłonę i sprawia, że Chilijska Central Valley (obszar od doliny Maipo do doliny Maule) jest stosunkowo ciepła i sucha. Z kolei wzdłuż wschodniego brzegu kraju, u podnóża Andów, duże wysokości i liczne strumyki z wód roztopowych zapewniają zupełnie odmienne warunki uprawy.
Winorośl, do mszalnego wina, została przywieziona przez misjonarzy katolickich. Ta najstarsza odmiana winogron znana tutaj, jako Pais uprawiana jest na lokalne potrzeby do dziś. Chilijski przemysł winiarski jest znany ze spójnych, niedrogich win, ale niektóre, szczególnie czerwone, są światowej klasy i osiągają wysokie ceny. Tradycyjnie, ten obszar został wypełniony przez odmiany Bordeauxwskie Cabernet Sauvignon i Merlot oraz Pinot Noir w chłodniejszych częściach Chile, ale w 2013 roku to Chilijski Malbec Reserve od Famiglia Bianchi otrzymał tytuł najlepszego czerwonego wina na najbardziej prestiżowym konkursie enologicznym w Paryżu.
Szczep Carmenere, kiedyś powszechnie uprawianych w Bordeaux, uważany za wymarły po europejskiej pladze Phylloxera w XIX wieku, został ponownie odkryty w Chile w 1990. Tu Carmenere znalazł nową ojczyznę, znakomite warunki do rozwoju i stał się wizytówką i dumą Chilijskich winiarzy.

* Atacama (Elqui Valley) (na północ od widocznej na mapie części Chile) to gorący i suchy region winiarski na dalekiej północy Chile, produkuje się tu duże ilości winogron stołowych, ale trudno znaleźć dobre wina. Region ważny jest jednak, jako producent Pisco - popularnego w Peru i Chile eau-de-vie, czyli odmiany brandy. Większość winnic w tym pustynnym regionie koncentruje się w cienkim pasku wzdłuż wybrzeża, gdzie jest dostęp do wody, a chłodny wiatr od Oceanu Spokojnego umożliwia wzrost winorośli oraz na południowym skraju pustyni, w dolinie Elqui.

* Aconcagua Valley to region produkcji wina, położony 100 km na północ od stolicy kraju, Santiago. Długo myślano, że te gorące, suche doliny nie nadają się do uprawy winogron na wino, pionierzy byli wyśmiewani, gdy sadzili pierwsze winorośle - ale jakość współczesnych Cabernet Sauvignon, Syrah i Merlot z tego regionu pokazuje, że sceptycy nie mieli racji. Dolina Aconcagua bierze swoją nazwę od nazwy rzeki przepływającej przez nią, która z kolei jest nazwana od 6962 metrowego szczytu Aconcagua na jej wschodnim krańcu. Ten gigant to najwyższa góra w obu Amerykach i bezpośrednio wpływa na klimat w dolinie poniżej.

* Casablanca jest regionem uprawy winorośli położonym 100 km na północny-zachód od stolicy kraju, Santiago. Rozciągnięta na linii wschód-zachód, dolina ma około 30 km długości, znajduje się na wschodniej granicy prowincji Valparaiso. Jest najbardziej znana z jej śnieżno białych win, szczególnie Sauvignon Blanc i Chardonnay, które zyskały jej uznanie jako jeden z czołowych regionów produkcji jakościowych win w Chile. W bliskości wybrzeża z powodzeniem uprawia się Pinot Noir.

* Maipo Valley to jeden z najważniejszych regionów winiarskich w Chile. Położony na południe od stolicy, Santiago, Maipo Valley jest domem dla niektórych z najbardziej prestiżowych win w kraju. Często jest określane jako "Bordeaux Ameryki Południowej", a bogaty, intensywnie owocowy Cabernet Sauvignon, to bez wątpienia wizytówka jego stylu winiarskiego. Maipo leży na północnym krańcu Chilijskiej Central Valley. Od wschodu Andy oddzielają Maipo od argentyńskiego regionu Mendoza. Maipo Valley jest kolebką winiarstwa w Chile. Pierwsze winorośle zostały posadzone wokół Santiago podczas zakładania miasta w 1540 roku. Region można z grubsza podzielić na trzy szerokie obszary: Alto Maipo, Central Maipo oraz Maipo Bajo.

Winnice Alto Maipo (Górnego Maipo) rozciągają się wzdłuż wschodniego brzegu Andów, gdzie rosną na wysokości 400-760 m nad poziomem morza. Na tej wysokości, ziemia nagrzana ciepłem słonecznym w ciągu dnia łagodzi chłód nocy. To wydłuża sezon wegetacyjny, co powoduje, że winogrona osiągają równowagę dojrzałości i kwasowości. Gleby aluwialne Alto Maipo są uważane za doskonałe do uprawy winorośli.

Central Maipo jest niższym terenem leżącym na zachód od Alto Maipo. Klimat jest cieplejszy, a gleby są bardziej gliniaste i płodne, co prowadzi do nieco mniej wyrafinowanego stylu wina. Cabernet Sauvignon jest tu także najczęściej uprawianą odmianą winorośli, ale są też istotne nasadzenia Carmenere jako, że cieplejszy klimat doskonale nadaje się dla tego kultowego chilijskiego winogrona.

Maipo Bajo (niższy Maipo) leży wokół miast Isla de Maipo i Talagante. Tutejszy przemysł winiarski jest bardziej znany z produkcji wina niż uprawy winorośli. Istnieje tu niewiele winnic, ale wielu producentów, korzystających z upraw ze wszystkich regionów Chile. Roczna suma opadów w Maipo jest bardzo niska, klimat ciepły i suchy, a postęp technologiczny przyniósł element spójności w produkcji wina. System nawadniania daje winorośli zabezpieczenie przed suchymi okresami. Poza Cabernet Sauvignon i Carmenere występuje szeroka gama odmian winorośli w tym Merlot, Syrah, Chardonnay i Sauvignon Blanc.

* Rapel Valley jest dużym i ważnym regionem produkcji wina w Chile, w Central Valley. Składa się z dolin Colchagua i Cachapoal. Otoczony z obu stron pasmami górskimi - Andów i Górami Przybrzeżnymi - Rapel Valley osłonięte jest od zimnych wpływów Oceanu Spokojnego. Region produkuje mniej więcej jedną czwartą wszystkich chilijskich win. Ciepły, suchy obszar sprawia, że udaje się tu szeroki wachlarz stylów wina, począwszy od codziennych win po niektóre z najdroższych i najbardziej prestiżowych ofert Chile. Cabernet Sauvignon, Syrah i Carmenere to najważniejsze odmiany winorośli. Poza dominującymi czerwonymi odmianami uprawia się także Chardonnay i Sauvignon Blanc. Podczas gdy w subregionie Cachapoal Valley produkuje się dość duże ilości win niedrogich, to Colchagua Valley przyciągają uwagę koneserów.

* Curico Valley jest regionem w środkowym Chile, znajduje się około 185 kilometrów na południe od stolicy kraju, Santiago. Jest on podzielony na dwa podregiony: Teno na północy i Lontue na południu. Dolina słynie z niezawodnych i niedrogich codziennych win, zwłaszcza czerwonych. Szczepy winorośli są bardzo urozmaicone, ale zdecydowanie dominują Cabernet Sauvignon i Sauvignon Blanc. Klimat doliny jest zróżnicowany. Wschodnia część - bliżej Andów - jest chłodniejsza niż zachodnia, gdyż korzysta z bryzy schodzących ze zboczy Andów. W ten sposób różni się od regionów dalej na północ, gdzie zachodnie krańce dolin są pod wpływem Oceanu Spokojnego.

* Maule Valley to największy obszarowo region produkcji wina w Chile. Ma 30 tysięcy hektarów uprawy winorośli i tradycyjnie stawiano tu na ilość, a nie na jakość. Ale to szybko się zmienia - większość produkcji winorośli Pais jest stopniowo zastępowana międzynarodowymi odmianami, takimi jak Cabernet Sauvignon i Carmenere. Dodatkowo winiarze dokładają starań, aby produkować światowej klasy czerwone wina z dawnych winorośli Carignan. Maule jest jednym z bardziej na południe wysuniętych obszarów uprawy winorośli w Chile, jest nieco chłodniejsze niż północni sąsiedzi i ma wyższe opady roczne, z których większość występuje w okresie zimowym. Natężenie światła słonecznego jest wysokie, co daje ciepłe dni, a następnie znacznie chłodniejsze noce, przedłużając sezon wegetacyjny, co w efekcie prowadzi do odpowiedniej dojrzałości i kwasowości winogron.

* BioBio Valley (na południe od widocznej na mapie części Chile) jest jednym z najdalszych, południowych regionów winiarskich w Chile, cieszy się gwałtownym wzrostem popularności od początku nowego tysiąclecia. Globalny apetyt na jego ostre, aromatyczne style wina w połączeniu z determinacją chilijskich winiarzy, pozwala udowodnić, że mogą produkować więcej niż Cabernet Sauvignon i Merlot. BioBio jest doskonałym miejscem do pracy z odmianami takimi jak Riesling, Gewurztraminer i Viognier. Bio Dolina jest jednym z bardziej ekstremalnych regionów winiarskich w Chile, jest tu więcej wiatru, deszczu i zmian klimatu. Specyficzne warunki klimatyczne o wiele lepiej nadają się do rozwoju złożonych aromatów w białym winie niż w suchych i gorących klimatach z Maipo Valley lub Cachapoal na dalszej północy.

* Limari Valley, Choapa Valley (na północy), Itata Valley, Malleco Valley (na południu). Sukcesy win chilijskich zachęciły plantatorów do szukania nowych lokalizacji. Regiony te mają na razie mały potencjał produkcyjny i często niesprzyjające warunki klimatyczne: gorąco na północy (łagodzone przez zimny prąd Humboldta i nasadzenia na wyżej położonych zboczach) i zimno oraz deszcze na południu. Niemniej coraz częściej wysiłki winiarzy są nagradzane zainteresowaniem konsumentów.

<- - regiony winiarskie       <- - o winie


mapa regiony winiarskie Argentyna ARGENTYNA

* Salta
* Catamarca
* La Rioja
* San Juan
* Mendoza
* Neuquen
* Rio Negro

Argentyna jest jednym z najważniejszych krajów produkujących wino w Nowym Świecie, a największym producentem wina w Ameryce Południowej. Wysokogórskie plantacje we wschodnich Andach dostarczają wysokiej jakości wina, a warunki glebowo klimatyczne znakomicie nadają się dla powszechnej w Argentynie odmiany winorośli - wspaniałego Malbeca . Szczep Pochodzi z Bordeaux, teraz jest odpowiedzialny za jedne z najbardziej znanych win argentyńskich, które są charakterystycznie jasne i intensywne, z nutami kwiatowymi i aromatem ciemnych owoców.
Większość uprawianych w Argentynie winorośli rośnie u podnóża Andów, gdzie pustynne krajobrazy i duże wysokości składają się na terroir, który daje podstawy dla aromatycznych, intensywnie czerwonych win. Winnice najbardziej znanego regionu Mendoza sięgają 1500m nad poziomem morza. Tutaj, podwyższony poziom promieniowania słonecznego i duża zmienność temperatur dobowych zapewnia długi, powolny okres dojrzewania, co prowadzi do zrównoważonych cukrów i dobrej kwasowości w winogronach.
Prawie trzy czwarte produkcji wina argentyńskiego ma miejsce w Mendoza, a oprócz Malbec, istnieją znaczne nasadzenia Cabernet Sauvignon, Chardonnay i Bonarda. Położenie Mendozy w cieniu tropikalnych Andów oznacza, że jest mało opadów, a nawadnianie jest zapewnione przez andyjskie roztopy.
Istnieją również regiony produkcji wina w Argentynie bliżej wybrzeża Atlantyku np. Patagonia w południowej części posiada dwa regiony, Rio Negro i Neuquen, gdzie chłodniejsze warunki, sprzyjają tworzeniu win ze szczepu Pinot Noir.

* Salta, położona daleko na północy Argentyny, jest jednym z najbardziej ekstremalnych miejsc uprawy winorośli. Większość winnic rośnie na niższych szerokościach geograficznych i wyższych wysokościach niż gdziekolwiek indziej na Ziemi. Co ciekawe, te dwa czynniki równoważą się i niskie temperatury związane z dużą wysokością, zostają złagodzone przez wysokie temperatury występujące w takich szerokościach. Połączenie tworzy niespodziewanie doskonały klimat dla uprawy winorośli. Sztandarowe szczepy Argentyny - Torrontes i Malbec w Salta dają znakomite jasne, intensywne w smaku wina.
Temperatury latem w Salta osiągają 38oC w ciągu dnia, podczas gdy w nocy spadają do zaledwie 12oC. Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot i Tannat to najczęściej uprawiane odmiany czerwonych win w Salta, a Chardonnay i Torrontes stanowią najbardziej szanowane białe wina regionu.
Jako odrębny region czasami wymieniany jest Cafayate - Calchaqui Valley leżący w południowej części regionu Salta.

* Catamarca leży w środku gór Andów. Do początku XXI wieku uprawiano tu wyłącznie winogrona stołowe i rodzynki. Podobnie jak w przypadku innych regionów szybko rośnie ilość nasadzeń szczepów Torrontes, Syrah i Malbec.
Strefa winnic Catamarca obejmuje obszar administracyjny o tej samej nazwie i jest umieszczona pomiędzy bardziej znanymi regionami Salta na północy i La Rioja na południu.
Winiarstwo w Catamarca skoncentrowane jest w dużej mierze na brzegach rzeki Abaucan, dzieli się na subregiony Fiambala (specjalizujący się w winach jakościowych) i Tinogasta na południu prowincji (nastawiony na wysoką wydajność). Jak większość winnic Argentyny, Catamarca ma równowagę niskiej szerokości i dużej wysokości, co sprzyja uprawie winorośli - wysokie temperatury związane z szerokością geograficzną są moderowane przez elewacje, które osiągają nawet 1500m npm.

* La Rioja Rioja jest regionem winiarskim u podnóża Andów w zachodniej Argentynie, na północ od Mendozy i San Juan. Górzysty terroir regionu jest szczególnie odpowiedni dla odmiany białych winogron Torrontes, które tworzą ostre, aromatyczne wina białe. Stosunkowo suchy klimat powoduje, że na całym obszarze konieczne jest nawadnianie wodą spływającą z Andów. To daje plantatorom możliwość kontroli i otrzymywania win o większym stężeniu smaku.
Chociaż region La Rioja jest najlepiej znany z win białych (zupełnie inaczej niż jego hiszpański imiennik) w całym regionie można znaleźć również szczepy Bonarda, Syrah i Malbec.

* San Juan jest ważnym argentyńskim obszarem produkcji wina. Pierwotnie region był płodnym producentem wysoko wydajnych odmian winogron różowych (np Cereza), które dzięki wysokiej zawartości cukru były idealne do mieszania. San Juan jest teraz również producentem win wyższej jakości opartych na tradycyjnych europejskich odmianach winogron, głównie Syrah i Malbec.
W zakresie produkcji San Juan jest drugim, co do wielkości regionem winiarskim Argentyny. Najważniejszym obszarem produkcji jest Tulum Valley. Inne regiony winiarskie w San Juan obejmują Zonda Valley oraz obszar o wysokiej jakości produkcji - Pedernal Valley.
San Juan jest regionem przeważnie półpustynnym, a jego uprawa jest zależna od nawadniania z rzek San Juan i Jachal. Winnice znajdują się na poziomie 600m - 1200m npm. W San Juan uprawiane są szczepy Bonarda, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot i Syrah dla win czerwonych oraz Chardonnay, Sauvignon Blanc, Torrontes i Viognier dla win białych. Produkuje się także duże ilości winogron Criolla i Cereza, które są powszechnie stosowane do tańszych, nieco słodkich win. Dodatkowo region produkuje wina sherry i zapewnia bazę dla produkcji Argentyńskiej brandy i wermutu.

* Mendoza jest zdecydowanie największym regionem winiarskim w Argentynie położonym na płaskowyżu na dużych wysokościach, na skraju Andów. Prowincja jest odpowiedzialna za około 70 procent rocznej produkcji wina w kraju. Francuska odmiana winogron Malbec znalazła tu swój nowy dom.
Prowincja leży na zachodnim skraju Argentyny, a jej winnice skupione są w północnej części, na południe od miasta Mendoza. Tutaj znajdują się regiony Lujan de Cuyo, Maipu i Uco Valley. Pozostałe subregiony to Agrelo, Barrancas, Las Compuertas, Lunlunta, Perdriel, San Martin, San Rafael, Ugarteche i Vistalba.
Pas winnic, który biegnie wzdłuż podnóża Andów leży 800m-1200m npm. Ciepłe, słoneczne dni przeplatają noce wyziębiane przez wiatry zachodnie z Andów. Ten proces spowalnia dojrzewanie i wydłuża okres wegetacji przyczyniając się do bogatych, dojrzałych smaków winogron i zrównoważonej kwasowości.
Nawadnianie jest ułatwione dzięki rzekom przecinającym region. Ciepłe, suche okresy zbiorów oznaczają, że winiarze są w stanie zbierać swoje winogrona w optymalnej dojrzałości i nie są determinowani przez kaprysy pogody. Przewidywalne zbiory również dają winiarzom Mendozy luksus zwiększonej kontroli nad stylami wina, które produkują - czynnik, który przyczynił się do międzynarodowej reputacji regionu.
Gleby w Mendoza są pochodzenia Andyjskiego i zostały naniesione przez tysiące lat przez rzeki regionu. Te skaliste, piaszczyste gleby mają mało substancji organicznych i dobry drenaż, dzięki czemu są suche i o niskiej żyzności. Ten rodzaj gleby jest idealny do uprawy winorośli, które zmuszone są do ciężkiej pracy by pobrać wodę i składniki odżywcze, i produkują małe, skoncentrowane owoce zamiast zieleni liści. Wina produkowane z winogron uprawianych na tych glebach są mocne, z jędrnymi taninami i mają wyraźną mineralność.
Malbec jest niewątpliwie gwiazdą regionu, ale są też rozległe nasadzenia Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Syrah, Torrontes i Sauvignon Blanc.

* Neuquen jest bardzo młodym regionem produkcji wina w Patagońskich równinach południowej Argentyny. Wino wytwarza się tutaj na skalę przemysłową dopiero od 2000 roku. Zadziwiająco dobre wina produkowane są głównie z Malbec, Pinot Noir i Sauvignon Blanc.
Oficjalnie prowincja Neuquen obejmuje duży obszar północnej Patagonii, tuż na południe od Mendozy. W praktyce jednak, winiarstwo jest zawarte na niedużym obszarze okolic San Patricio del Chana w Neuquen Valley.
Neuquen znacznie różni się od większości pozostałych regionów Argentyny. Winnice rosną do 300 m npm. Klimat jest znacznie chłodniejszy niż w Mendozie, a Andy (240 kilometrów na zachód) mają mały wpływ na uprawy winorośli.

* Rio Negro to najbardziej wysunięty na południe region winiarski w Ameryce Południowej, położony w rozległej Patagonii. Klimat jest tu chłodniejszy i odpowiada stylowi Pinot Noir, Sauvignon Blanc i Malbec. Tylko zielony pas wzdłuż rzeki Rio Negro jest odpowiedni dla rolnictwa i tu plantacje winorośli przeplatają się z sadami jabłoni i gruszy.
Rio Negro Valley można podzielić na trzy części: Alto Valle (na zachodzie), Valle Medio i Valle Inferior (najbliżej oceanu). Większość upraw odbywa się w Alto Valle blisko prowincji Neuquen, w przybliżeniu w połowie drogi między Andami i Oceanem Atlantyckim. Góry i morze mają niewielki wpływ na winnice, to rzeka ma największy wpływ na warunki klimatyczne regionu. Wysokość, na których rosną plantacje jest bardzo niska jak na argentyńskie standardy - około 250m npm.

<- - regiony winiarskie       <- - o winie

mapa regiony winiarskie USA

USA


mapa regiony winiarskie Portugalia

PORTUGALIA


mapa regiony winiarskie Niemcy

NIEMCY


mapa regiony winiarskie Australia

AUSTRALIA


mapa regiony winiarskie Nowa Zelandia

NOWA ZELANDIA<- - regiony winiarskie       <- - o winie
* Materiały źródłowe :

Consorzio per la Tutela dei Vini Valpolicella D.o.c.
Historia Wina
Wine-Searcher
bordeaux
terroir-france
wines of chile
wines of argentina
Instituto Nacional de Vitivinicultura
Italian Ministry of Agriculture
National Registry of Grape Varieties (IT)
wines from spain
ribera del duero
rioja wine
wines of portugal
chianti info
KRS 0000198963 PKO BP 50 1020 5558 1111 1389 9790 0037 copyright © piotr.melon
/* JTHTML BOOKMARKS[1349,2098,518,116,0,0,0,0,0,0] */